ویکیلیکس: بیم سیا از نفوذ ایران در دیاسپورا، دفتر ریاست جمهوری آذربایجان و حامیان گروهک های تجزیه طلب پان ترکیست

 آناخبر: اسناد منتشر شده ویکیلیکس نشان میدهد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، نگران نفوذ ایران در میان گروهکهای تجزیه طلب پان ترکیست و دیاسپورا است.

 

غلامرضا صبری تبریزی به عنوان عامل سیا در گزارش خود به اسامی "ناظم ابراهیم اف" از اعضا موثر دیاسپورا و "رامیز مهدی اف" رئیس دفتر ریاست جمهوری آذربایجان اشاره میکند و به کارمند سیا می گوید این دو مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است و دلایل آنرا مطرح میکند.

سایت ویکی لیکس این اسناد را در دو سند مجزا منتشر کرده است. سند اول به شماره 07BAKU698_a - CONFIDENTIAL  و تاریخ 14/1/1387 و سند دوم به شماره  08BAKU309_a - CONFIDENTIAL و تاریخ   16/3/1386میباشد.

  • غلامرضا صبری تبریزی"، ادعا کرد که "ناظم ابراهیم اف" در امور واک دخالت می کند و به دنبال گسترش نفوذ خود در میان تشکل ها و گروه ها است و بر اثر مدیریت نا صحیح وی این گروه ها از هم پراکنده و ناکارآمد شده اند.

"تبریزی" گفت: "ناظم ابراهیم اف "و برادرش در مبادله های تجاری و ساختمانی با ایران دست دارند.

"تبریزی" گفت: "ابراهیم اف"، تلاش کرده که از تاثیر او در نشست 27 و 28 مارس (گروه های ترک و آذری دیاسپورا) بکاهد.

گزارش شده که این جلسه توسط "ابراهیم اف" و با حمایت سفارت جمهوری آذربایجان در برلین مطرح شده و هدف آن متحد ساختن تلاش های آذری ها در خارج از کشور است.

تبریزی ادعا کرد: "ابراهیم اف" به دنبال بسط و گسترش نفوذ خود در گروه های دیاسپورا است.

"غلامرضا صبری تبریزی"، گفت: تعجب می کنم که "درختی" در این نشست حضور داشت اما واک دعوتی از او نکرده است.

 

  • هیات مدیره واک در تصمیم یا مصوبه ای مشترک واک و داک (در ماه فوریه) تاکید می کند که باید به واک کمک شود و توانایی های مالی و تجهیزاتی آن را بالا ببرد.

"تبریزی" با گروه های متمول محافظه کار نارداران که با ایران در ارتباط هستند تماس برقرار کرده است.

ما (سیا) همچنان نظارت دقیقی بر سلامت مالی داک دایم و اجازه نفوذ و تاثیر از خارج به آن را نمی دهیم.

پیشنهاد تبریزی این است که در آینده نزدیک ریاست (WAC) را در دست گیرد. زیرا واک کارکرد خود را از دست داده و ناکارآمد شده است و توسط روس ها و دولت آذربایجان مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

تبریزی گفت: ایران با دولت جمهوری آذربایجان GOAJ ارتباط های بسیار خوبی دارد و ما علنا شاهد آن هستیم.

او همچنین گزارش داد: رئیس دفتر ریاست جمهوری آذربایجان "رامیز مهدی اف" از دیدگاه ها، سخنرانی و گفتگو هایش در تلویزیون گوناذ GunAz ناراحت است و او را تهدید کرده است.

منبع اول در ویکیلیکس

منبع دوم در ویکی لیکس