اسناد ویکی لیکس از تلاش پیرامونی تجزیه طلبان پان ترکیست علیه انرژی هسته ای ایران

 آناخبر: تجزیه طلبان پان ترکیست در برابر اسناد ویکیلیکس که خود بارها به آن اشاره میکنند سکوت کرده اند. آنها همچون گروهک منافقین به جمع آوری اطلاعات پیرامونی و مقابله رسانه ای با دانش هسته ای صلح آمیز ایران می پردازند.

 

غلامرضا صبری تبریزی، یکی از چند تجزیه طلب پان ترکیستی است که از هر فرصتی برای دشمنی با مردم ایران استفاده می کرد.

اسناد ویکی لیکس نشان میدهد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا برای جاسوسی در مورد دستیابی ایران به دانش هسته ای از همه عوامل خود استفاده میکند. صبری تبریزی جاسوس چند جانبه (در امور قومی) اطلاعاتی که در این مورد جمع آوری کرده در اختیار سازمان سیا میگذارد.

در گزارش سری شماره 07BAKU608_a - CONFIDENTIAL  به تاریخ 1386/2/28 عامل سیا به نقل از غلامرضا صبری تبریزی، آمده است:

تبریزی در مورد وضعیت اقتصادی در ایران، گفت: بیکاری در مناطق شهری، به ویژه در میان افراد جوان تر که آماده ورود به کار هستند، به طور چشمگیری افزایش یافته و بسیار بالاتر از برآوردهای آماری رسمی جمهوری اسلامی ایران است.

"غلامرضا صبری تبریزی"، گفت: نارضایتی اقتصادی علاوه بر قومیت ها همه ایران را در بر گرفته است و این درد در همه جا احساس می شود.

"تبریزی"، همچنین گفت: بسیاری از مخاطبین او هنوز متوجه نشدند که چرا رژیم ایران با وجود بیکاری روی انرژی اتمی این همه سرمایه گذاری می کند.

"تبریزی"، گفت: بسیاری از تجار به طور فزاینده‌ای متقاعد شده‌اند که آمریکا به دنبال حمله نظامی علیه ایران است و رویکرد هسته ای ایران به کسب و کار آن ها ضرر زده است.

"تبریزی"، گفت: نتیجه سیاست گذاری این بوده که بسیاری از بازرگانان سعی می کنند برای حفاظت از سرمایه خود آن را به خارج از کشور منتقل کنند. بسیاری از ایرانی ها در بخش املاک و مستغلات در باکو سرمایه گذاری می کنند (تبریزی می داند که از بسیاری از ایرانیان به دلیل افزایش تنش ها به جمهوری آذربایجان می آیند.)

طبق گفته "غلامرضا صبری تبریزی"، بسیاری از بازرگانان ضرورت پرداختن برنامه هسته ای را مورد سوال و تشکیک قرار داده و معتقد بودند که بودجه اختصاص یافته برای چنین برنامه ای می توانست با مبارزه با بیکاری صرف شود.

طبق گفته "تبریزی"، مخاطب هایش از وضعیت اقتصادی ایران خوشنود نبوده و آن را نتیجه فشارهای اقتصادی و یا تحریم های آمریکا دانست.

منبع در ویکی لیکس