اسناد ویکیلیکس از درگیری درون گروهی تجزیه طلبان پان ترکیست مورد حمایت جمهوری آذربایجان و سازمان سیا

آناخبر: سایت افشاگر ویکیلیکس گزارش ارسالی سازمان سیا از جاسوس های خود در بین تجزیه طلبان پان ترکیست و حامیان آنها در دولت و مجلس جمهوری آذربایجان را منتشر کرده است.

 

اسناد منتشر شده نشان میدهد سازمانهای اطلاعاتی متخاصم منجمله سیا چگونه اطلاعات مورد نیاز را از عوامل خود جمع آوری و آنها را هدایت میکنند. گزارشها نشان میدهد سرویسهای جاسوسی گاها در جریان جزئیات فعالیت افراد و گروهکهای مورد حمایت  قراردارند و تلاش میکنند آنها را متحد کرد تا اختلافها و شکاف ها را کنار گذاشته تا از این اهرم قومی برای فشار بر ایران و ایجاد ناآرامی و آشوب استفاده کنند. اسامی احمد اوبالی موسس گوناذ، محمودعلی چهرگانی، غلامرضا صبری تبریزی و نیز صابر رستمخانلی عضو مجلس جمهوری آذربایجان در این گزارش بیشتر به چشم میخورد. تجزیه طلبان بارها در سایتهای خود اسنادی از ویکیلیکس را  منتشر کرده اند اما جرات رد یا پاسخ مطالبی که به آنها مرتبط میشود ندارند.  

در این گزارش که به تاریخ و شماره محرمانه  23/3/1387 - 08BAKU547_a با عنوان "شکاف شمال و جنوب در کنگره جهانی آذربایجانیها" منتشر شده کارمند سیا در سفارت آمریکا در جمهوری آذربایجان، مطالب عامل خود را عینا درج و در آخر تحلیل شخصی خود را در آن مینویسد:

 

به نظر می رسد، که نتیجه این درگیری در واک به اختلاف میان گروه های تبریزی و رستمخانلی انجامیده است.

بسیاری از اعضا عادی هنوز از آن چه اتفاق افتاده بی اطلاع هستند و در نهایت نمی دانند چه کسانی از آن ها حمایت می کند.

اعضا آذربایجانی واک از "صابر رستمخانلی" حمایت می کنند اما به نظر می رسد اکثریت دیاسپورا از "صبری تبریزی" حمایت می کنند.

در حالی که هنوز معلوم نیست دولت جمهوری آذربایجان GOAJ در نقشی که در آن بازی کرده چه رخ داده و چه تاثیری گذاشته اما به نظر می رسد تفرقه و شکاف در واک با نفوذ دیاسپورای آذری دوباره از سر گرفته شده است.

گزارش شده که جنبش بیداری ملی آذربایجان ج ن وب ی (SANAM - یکی از بزرگترین گروه های آذری تبار بعد ازWAC ) در سال 2006 کنفرانسی در باکو داشته موجب انتقاد شدید ایران از هر دو سازمان و میزبانان در جمهوری آذربایجان شده است.

از آن زمان (SANAM با رهبری چهرگانی)، در مسیر فعالیت های خود در مورد این که آیا بر روی وضعیت آذربایجان ج ن و ب ی تمرکز داشته باشد یا مسائل مربوط به جمهوری آذربایجان (همچون تروریسم ارمنی) دچار اختلاف شده است. ما انتظار داریم که WAC این روند را دنبال کند.

"صابر رستمخانلی"، عضو پارلمان جمهوری آذربایجان و "غلامرضا صبری تبریزی"، عضو کنگره جهانی آذربایجانی ها (WAC) هر دو ادعا می کنند در خصوص تقسیم بندی اهداف و برنامه ها در خصوص آذربایجان ج ن وب ی و قراباغ  اختلاف هایی ایجاد شده است.

"تبریزی" و دیگر اعضای هیئت مدیره خارجی ادعا می کنند که دولت جمهوری آذربایجان از "صابر رستمخانلی" حمایت می کند و فعالانه در امور دیاسپورا دخالت می کند.

صابر رستمخانلی در مراسم افتتاحیه 30 آپریل، شعبه جمهور آذربایجان WAC در باکو، ادعا کرد که او به عنوان رئیس واک انتخاب شده است.

رستمخانلی در مورد جلسه ماه ژوئن در بروکسل، پیش بینی کرد به احتمال زیاد صبری تبریزی با 2 یا 3 عضو هیئت مدیره (که هنوز از او حمایت می کنند) و نیز رهبری داک و احمد اوبالی حضور پیدا خواهند کرد.

در حالیکه که انتقاد از داک به خاطر تمرکز بر روی آذربایجان ج ن و ب ی و تلاش برای ایفای نقش تاریخی آن است، "صابر رستمخانلی"، موضوع مقابله به مثل با ارمنستان (با روش بلند مدت و حساب شده) را مطرح کرد و گفت: کنگره سالانه 23 تا 25 می در کلن آلمان باید با اعضا و نماینده های بیشتر تشکیل شود. (این موضع باید جدا از برنامه های 20 تا 22 ژوئن در بروکسل با رهبری صبری تبریزی باشد).

"صابر رستمخانلی"، برای این که واک نماینده بیشتری داشته باشد، پیشنهاد داد دو رئیس یکی از آذربایجان ج ن و ب ی و یکی از جمهوری آذربایجان انتخاب شوند. در حالی که گفته می‌شود او قصد انتقال پایتختی این جریان از تبریز به باکو را ندارد.

لینک گزارش کامل در ویکیلیکس