ویکیلیکس به نقل از کارشناس سیا: صدای آمریکا زیر سلطه سلطنت طلبان است/ گروهک گایپ: گوناذ به ارگان سلطنت طلبان تبدیل شده است

 آناخبر: کارشناس سازمان سیا در گزارشی که از عامل خود غلامرضا صبری تبریزی در تاریخ 28 اردیبهشت 1386 ارسال کرده و نسخه هایی از آن در سایت ویکیلیکس  منتشر شده صدای آمریکا را زیر سلطه سلطنت طلبان عنوان دانسته و خواهان کمکهای مالی و برای تاسیس تلویزیونی شده که سخنگوی جریان پان ترکیستهای تجزیه طلب باشد.

 

اکنون در آذرماه 1399 مجتبی آقازاده، با نام مستعار آراز یوردسون عضو گروهک شبه تروریستی تجزیه طلب گایپ، با انتشار پستی به رویکرد مدیریتی احمد اوبالی در گوناذ اعتراض کرد و نوشت: گوناذ به محفل تروریست های کرد، منافقین، فاشیست ها و سلطنت طلب و ایرانچی تبدیل شده است و اگر فردا رهبر گروهکهای تروریستی کومله، پژاک، مجاهدین خلق و پهلوی نیز دعوت شده و به اجرای برنامه پرداختند تعجب نکنید.

عامل سازمان جاسوسی سیا که در سفارت آمریکا در جمهوری آذربایجان مستقر است در گزارش خود به مقام های بلندپایه می نویسد: "پروفسور غلامرضا صبری تبریزی" (مراقب باشید نام عامل ما محفوظ بماند) در جلسه 16 می با سفیر ایران واتچر و رئیس کمیته هماهنگی آذربایجانی های جهان در باکو، خواستار حمایت ایالات متحده آمریکا از برنامه های رادیویی برای هدف قرار دادن اقلیت های قومی آذربایجان در ایران شد.

"تبریزی" در توصیف عملکرد بخش فارسی صدای آمریکا (VOA) گفت: برنامه ها "یک سویه" است و "رضایت بخش" نیست (یعنی فارس محور است). وی ادعا کرد: این شبکه خبری در واقع "ضد آمریکایی" بود و تحت سلطه و نفوذ "سلطنت طلب ها" و "ارامنه" است.

"غلامرضا صبری تبريزي"، اعلام كرد كه علاقمند به پشتيباني از تغييرات سياسي از داخل ايران است. وی از آمريكا خواست تا به ايجاد يك تلويزيون ماهواره اي آذربايجانی (احتمالا در اروپا مستقر شود) بر مسائل اقتصادی و فرهنگی متمرکز شود و از تحولات داخلی که در داخل ایران در حال انجام است حمایت کند تا از درون کشور دست به این تغییرات بزند.

"تبریزی"، با توجه به وضعیت فعلی آذربایجان ج ن وب ی گفت: هزاران نفر در دسته ها و گروه هایی در تظاهرات اول خرداد 1385 شرکت کردند.

"غلامرضا صبری تبريزي"، همچنین گفت: وقتی دولت جمهوری آذربایجان (GOAJ) نمی تواند حمایت مستقیمی از حرکت های قوم آذری در ایران داشته باشد به طور غیر مستقیم از تشکل های غیردولتی و مخالفان سیاسی استفاده می کند .

تبریزی برای تامین امنیت ایالات متحده آمریکا پیشنهاد داد، یک ایستگاه ماهواری در اروپا مستقر شود تا به پشتیبانی از دیاسپورا و گروه های شبیه به آن بپردازند.

"جواد درختی"، رئیس کنگره جهانی (WAC) در دیدار 12 مارس خود با سفیر ایران واتچر، تقاضای تقریبا یکسانی را مطرح کرد اما استدلال های وی در مقایسه با "غلامرضا صبری تبریزی" کمتر قانع کننده است. پایان گزارش محرمانه شماره  07BAKU608_a – CONFIDENTIAL.

 

اگر گزارش کارشناس سیا در سال 1386 و اعتراض مجتبی آقازاده عضو گروهک شبه تروریستی تجزیه طلب گایپ در خصوص حضور گروهک های تروریستی کرد، منافق، سلطنت طلب و اپوزسیون در تلویزیون گوناذ به مدیریت احمد اوبالی در سال 1399 را کنار هم بگذاریم مشخص می شود که دشمنان جمهوری اسلامی ایران اهمیتی به زبان، قوم و قبیله نمیدهند بلکه به دنبال ناآرامی، فروپاشی و تجزیه ایران هستند. اسپانسرها اگر از صدای آمریکا نتیجه نگیرند به دنبال رادیوفردا، من و تو، بی بی سی و ایران اینترنشنال میروند و حالا که از ترک بازی و ترویج تروریسم قومی در گوناذ نتیجه مورد دلخواه نگرفتند طبیعی است که این تلویزیون را به ارگان دیگری تبدیل خواهند کرد.

با این حساب تنها فعالان قومی! وجه المعامله نظام سلطه قرار گرفتند، بی جهت هزینه دادند، حذف شدند و کنار گذاشته شدند و حتی نتوانستند نوکر خوبی باشند.

لینک گزارش در ویکیلیکس