اسرائیل شیره جان مردم جمهوری آذربایجان را می مکد

 آناخبر: پس از فروپاشی شوروی، رژیم صهیونیستی از خلاء های اقتصادی و سیاسی در جمهوری آذربایجان استفاده کرد و شیره جان مردم این کشور را می مکد.

 

انرژی، صنعت نفت و معدن باکو ملی نیست و خاندان علی اف تا میتوانند سرمایه کشور را استخراج و بی حساب و کتاب خرج میکنند. فقر و بیکاری مردمی که بر روی انباری از طلا نشسته اند اما خود از آن بی بهره اند روز به روز بیشتر میشود و برای زنده ماندن مجبور هستند دست به هر کاری بزنند.

دولتمردان جمهوری آذربایجان احداث چند برج و عریض و آسفالت کردن چند خیابان و نصب آب نما در باکو را نشانه توسعه کشور می دانند در حالیکه تنها با هزینه یک چهارم حاصل از فروش روزانه نفت میتوان بیش از آن را نیز انجام داد.

در حالیکه مردم جمهوری آذربایجان در فلاکت به سر می برند بر اساس داده های موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم ، اسرائیل طی سال گذشته میلادی تقریباً دو سوم از تسلیحات باکو را تامین کرده است.

یکی از مهمترین سیستمهایی که اسرائیل در اختیار باکوقرار داده است پهپاد انتحاری هاروپ است این پهپاد با اصابت به هدف خود منهدم میشود و سلاح پیچیده ای است که به راحتی قادر به غلبه بر هر سیستمی است که ارامنه در اختیار دارند و به ارتش باکو اجازه می دهد تا اهداف خود را نابود کند.

ارتش علی اف به جای راه انداختن جشن پیروزی در جنگ قراباغ باید گزارشی از خزانه و میزان هزینه خرید تجهیزات اسرائیلی و حضور نظامیان ترکیه و تکفیری ها و ارتش آزاد سوریه را به مردم فقیر خود میداد.

هدف اصلی رژیم صهیونیستی حضور در نزدیکی های ایران بود نه کمک به دولت و مردم جمهوری آذربایجان به طوریکه در اوایل فوریه ۲۰۱۲ یکی از مقام‌های عالی‌ رتبه دولت آمریکا به مارک پری، مورخ آمریکایی، کارشناس نظامی و اطلاعاتی و تحلیل‌گر سیاست خارجی، گفت: اسرائیلی‌ها اجازه استفاده از پایگاه‌های نظامی جمهوری آذربایجان را در نزدیکی مرزهای شمالی ایران به دست آورده‌اند. این خبرِ نگران‌کننده اگر واقعیت می‌داشت، کوشش‌های دولت اوباما را در جهتِ کاستن از کشاکش‌های ایران و اسرائیل نقش بر آب می‌کرد. در این صورت، استراتژهای نظامی آمریکا می بایست برای سناریوی جنگ نه تنها در خلیج فارس بلکه در قفقاز نیز برنامه‌ریزی کنند. به ویژه آنکه در سال ۲۰۱۱ انستیتوی بین‌المللی مطالعات استراتژیک خبر داده بود که ارتش جمهوری آذربایجان دارای چهار فرودگاه متروکه است و ممکن است آن‌ها را در اختیار اسرائیلی‌ها بگذارد.

دولتمردان در باکو میدانند که اگر با ایران همسایه نبودند همچون سایر کشورهای تازه استقلال یافته هرگز مورد توجه قرار نمیگرفتند و رقابت ترکیه، رژیم صهیونیستی و آمریکا برای حضور و سرمایه گذاری در خاک این کشور برای نزدیکی به خاک کشور قدرتمند و تاثیر گذار در منطقه و جهان است.

الهام علی اف، اخیرا متوجه این نکته شده است که اگر رهنمودهای پدرانه رهبر انقلاب اسلامی نبود و اقدام های دیپلماتیک و موضع گیری های چندین دهه گذشته و فعلی ایران نسبت به همسایه شیعه نبود مردم این کشور باید جنازه بیشتری از سربازان را بر روی دوش خود تشییع میکردند.