اسناد ویکیلیکس: جمهوری آذربایجان پاتوق تجزیه طلبان پان ترکیست/ نشست از باکو، پوشش خبری از آنکارا

 آناخبر: سایت افشاگر ویکی لیکس اسنادی از حمایت جمهوری آذربایجان و ترکیه از تجزیه طلبان پان ترکیست منتشر میکند. در سندی سری مامور سیا مقیم در جمهوری آذربایجان گزارش کنفرانس پرهزینه ضد ایرانی سال 85 در باکو را که توسط رسانه های این کشور و ترکیه به صورت گسترده پوشش داده شده بود را به مقام بالاتر ارسال میکند.

 

گزارشگر سیا برخی از گزارشهای خود به تاریخ 20 سپتامبر 2006 - 29/6/1385 و شماره سری 06BAKU1372_a -  CONFIDENTIAL  به سازمان مرکزی در واشنگتن منتقل کرده است:

در این کنفرانس که در هتل 4 ستاره اروپایی در سطح بالا برگزار شد (مشخص نیست چه کسی هزینه این کنفرانس پرهزینه را تامین کرده یا از آن حمایت مالی کرده است) از سایر سازمان ها همچون آذری های گرجستان که همانند نماینده های سازمان های سیاسی بین المللی که به دنبال استقلال بیشتر برای آذری های قومی ایران هستند شرکت کرده بودند.

این افراد عبارت بودند از : اژدر تقی زاده (Ajdar Taghizade) و علی نجات (Ali Nicat) از کنگره جهانی آذربایجان داک، محمود بیلگین (Mahmud Bilgin) اسم واقعی (محمود فاضلیان) از فدراسیون آذربایجانی های سوئد، آغری قره داغلی (Agri Qaradagli) اسم واقعی (جعفر طاهری اصل سابقا پشتو) سخنگوی جنبش بیداری ملی آذربایجان (GAMOH) و صالح ایلدیریم (SalehIldirim) اسم واقعی (میر صالح بنی هاشمی گرگری) از حزب استقلال آذربایجان جنوبی(GAIP).

این پنج نماینده پس از کنفرانس، همراه با سه سخنگوی اصلی، به منظور تشکیل شورای هماهنگی جنبش انتخاب شدند.

اعتبار محمد اوف، (Etibar Mammadov) به دلیل وجه بین المللی اش و حمایت از این جنبش به عنوان رئیس شورای جدید انتخاب شد.

پوشش رسانه ای گسترده بود و روزنامه نگاران محلی در این کنفرانس شرکت کردند .

علاوه بر پوشش رسانه های محلی، روزنامه نگارانی از بخش دولتی رادیو تلویزیون ترکیه TRT این رویداد را به شکل گسترده پوشش دادند.

خانم زهرا صیادی، رئیس دفتر مطبوعاتی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، که خود یک آذری است نیز در این کنفرانس حضور داشت.

پس از سخنرانی های اصلی، میزگردها و جلسه های استراتژیکی در طول مراسم برگزار شد.

این میزگردها فرصتی فراهم آورد تا شرکت کننده ها فرصت دیدار و گفتگو داشته باشند.

علی‌رغم موضوعات مختلف پیش آمده در مورد مناقشه قره‌باغ و تلاش برخی از شرکت کنندگان برای جلب توجه و ارتباط دو موضوع، شرکت کننده ها دنبال وظیفه اصلی بودند.

نکته قابل توجه این بود که دولت جمهوری آذربایجان یا سازمان های بین المللی عملا در حمایت از قوم آذری موفق نبودند.

با این وجود، اعتبار محمد اف (Etibar Mammadov) از فعالان سیاسی جمهوری آذربایجان، چند روز بعد در مقاله ای در روزنامه محلی، ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که با سکوت در موضوع تظاهرات ماه مه فعالان آذری در ایران برگزار شد علنا از از رژیم جمهوری اسلامی حمایت کرده است.

منبع در ویکیلیکس