ویکیلیکس: دولت جمهوری آذربایجان برای متحد کردن دیاسپورا و پان ترکیستها در ایران تلاش می کند

آناخبر: گزارشگر سازمان سیا در سفارت باکو در جمهوری آذربایجان به نقل از جاسوس خود از تلاش دولت جمهوری آذربایجان برای متحد کردن دیاسپورا و پان ترکیستها در ایران گزارشهایی به واشنگتن ارسال کرده است.

 

تجزیه طلبان پان ترکیست و گوناذ، سایت افشاگر ویکیلیکس را منبعی قابل اعتماد میدانند و گزارشهایی از آن را بارها منتشر کرده اند اما این گروهکها و افرادی که نامی از آنها به عنوان مزدورهایی که مورد حمایت مادی و معنوی کشورهای متخاصم هستند، اسناد و گزارشهای منتشر شده را رد نکرده اند.

 

در گزارش شماره (08BAKU309_a- CONFIDENTIAL) به تاریخ به تاریخ 14 فروردین 1387 (2 April 2008) که سایت افشاگر ویکیلیکس آن را منتشر کرده آمده است:

 

"غلامرضا صبری تبریزی"، (رهبر کنگره ی جهانی آذربایجانی ها (WAC) ) در جلسه اخیر هیات مدیره که در بروکسل بلژیک به اتحاد داک پرداخته شده بود را موفقیت آمیز عنوان کرد.

این جلسه اخیرا به جهت بررسی و آنالیز جزئیات مسائل پیرامون اتحاد برگزار شده بود.

داک ( (DDAK) کنگره دموکراتیک آذربایجان های جهان) قبلا از کنگره جهانی آذربایجانی ها (WAC) جدا شده بود. رهبری واک چند سال پیش بر عهده "احمد اوبالی" بود.

"غلامرضا صبری تبریزی"، در گزارشی گفته است: واک از کمبود بودجه رنج می برد و توانایی های او را تضعیف می کند.

"تبریزی"، ادعا کرده است: بیش از 50 هزار پوند از حساب پس انداز خود را در لندن برای واک هزینه کرده است و به تازگی مجبور شده بخشی از املاک و مستغلات اش را در آذربایجان (مترجم: مشخص نکرده ایران یا جمهوری آذربایجان) به امید این که به واک (WAK) کمک مالی خواهد شده فروخته است.

جالب است که "صبری تبریزی"، گزارش داده: تلویزیون گوناذ بودجه ای دریافت کرده است، اما نتوانست به خوبی توضیح دهد که چه کسی و چگونه آن را تامین کرده است.

وی میگوید: دولت جمهوری آذربایجان تلاش می کند بر همه گروه های قومی در داخل و خارج ایران تاثیر بگذارد.

"غلامرضا صبری تبریزی"، گزارش داد: وی اخیرا با "کمال الدین حیدراف" (وزیر امور حوادث جمهوری آذربایجان) و ناظم ابراهیم اف (سیاستمدار و رئیس کمیته خارجه در امور آذربایجانی های خارج از کشور دیدار کرده است.)

تبریزی گفت: "حیدر اف"، اعلام داشته است که علاقمند به کمک رسانی به ما است."حیدر اف"، به خاطر تماس با او از وی تشکر کرده است اما در مورد موضوع (مترجم: نوع کمک) صحبتی نمی کند."ناظم ابراهیم اف"، به دنبال این بود که من به چه چیزهایی نیاز دارم.

صبری تبریزی گفت: از "ابراهیم اف"، خواسته است تا اتومبیل و دفتر کاری برای واک تهیه کند. او از تبریزی پرسیده که او چقدر پول و امکانات برای خودش نیاز دارد.

وی ادعا کرد که ابراهیم اف از دولت جمهوری آذربایجان پنج میلیون دلار برای حمایت از دیاسپورا و گروههای قومی در داخل و خارج ایران دریافت کرده است.

 

لینک گزارش در ویکیلیکس