" گالوش پیری" وسیله ای در خدمت سیاه نمایی بر علیه اسلام ناب در جمهوری آذربایجان

آناخبر: اخیرا" موضوع " گالوش پیری " در جمهوری آذربایجان بروز و ظهور بسیار زیادی داشته وباعث شده که بسیاری از مردم کشور آذربایجان به جهت شفا یافتن و تبرک جستن ، وسایل و اشیایی را که منتسب به شخصی بنام " سید میر ایبیش " از مردان مومن و نیک روستایی در این کشور بوده را به سر و صورت خود بکشند.
 
 
به گزارش آران نیوز؛ از آنجایی که نوع و شکل ظاهری مراسم یاد شده ، پتانسیل آنرا دارد که دست مایه مضحکه ی اسلام گرایان راستین و اسلام ناب در این خطه گردد، مردم مومن ، با بصیرت و ذی شعور جمهوری آذربایجان بایستی بیش از پیش دقت و حمیت به خرج دهند تا وقایع فوق موجبات وهن تشیع نشده و آب در آسیاب بدخواهان توزان تشیع ریخته نشود.
 موضوع خرافه گرایی و نفوذ خرافه در مورد ادیان مختلف صادق می باشد و با گذشت اعصار و قرون مختلف ، امروزه شاهد  رواج خرافات متعدد و گوناگون در ادیان آسمانی هستیم. لیکن در این بین اسلام ناب با توجه به دشمنی های زیادی که در گوشه و کنار دنیا بر علیه آن صورت میگیرد و با دست یازیدن به حربه ها و شگردهای گوناگون سعی وافر در جهت انحراف اذهان و اعتقادات مسلمانان انجام میگیرد ، آماج لطمات و صدمات بیشتری می باشد که نیاز به هوشیاری ، بصیرت افزایی و تعمیق آموزه ها و احکام ناب اسلام در بین امت اسلامی دارد .
موضوع خرافه و گسترش آن در بین امتها ، همواره و با خلقت آدمی طی تواریخ مختلف مطرح بوده و در هر زمانی ، بسته به نوع و سطح گرایشات دینی مردم آن روزگار شکل ظاهری و بنیانهای آن نیز متغیر بوده است.
آنچه در مورد تقویت و پرورش خرافه و بدعت در دین اسلام اهمیت فراوان دارد ، حساسیتها ، نگرانیها و هشدارهایی است که از جانب ائمه معصومین علیهم السلام و بزرگان دین در این زمینه وجود دارد ، بطوریکه در این زمینه احادیث و روایات معتبر و بسیاری در باب لزوم هوشیاری و اجتناب از پیروی از خرافات و بدعتهایی که در دین بوجود می آیند ، در کتب و اسناد اسلامی به چشم می خورد که گویای شدت و حدت خطر و تهدیدی است که از این ناحیه متوجه این دین که اکمل و اتم تمامی ادیان است ، می باشد.
در واقع ترویج خرافات, باعث میگردد تا منطق و خردورزى در جامعه سست شده و مردم را از تفکر بر پایه عقل باز مانند و به سوى اوهام, تحجر و سراب کشیده شده و به عقب ماندگى دینی و اعتقادی دچارگردند و از هر رشد و ترقى که لازمه یک جامعه اسلامى زنده و فرهنگ پویاست دور افتند.
خرافات و رواج آن در بین مردم تلاشها و همتها را سست نموده و به مرور زمان جامعه را به ایستایى وا مى دارد و چنانچه به عرصه مسائل دینى و مذهبى رسوخ کند , متفکران و دانشمندان را از مذهب و دین روى گردان مى کند و رفته رفته کار به جایى مى رسد که رویاروى دین قرارشان مى دهد.
جهت روشنتر شدن مطلب و بیان اهمیت آن ، به تعدادی از آیات قرآن کریم، احادیث و فرمایشات معصومین (ع) در باب خرافه و بدعت و خطرات ناشی از آن اشاره میگردد :
1- وَ إِذْ أَخَذَ اللّهُ مِیثاقَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتابَ لَتُبَیِّنُنَّهُ لِلنّاسِ وَ لا تَکْتُمُونَهُ (آل عمران، 187)
پیمانی را که خدا با یاران کتاب بسته است، که آن را برای مردم روشن کنند و پنهانش نکنند، به یاد آور!
2- إِنَّ الَّذِینَ یَکْتُمُونَ ما أَنْزَلْنا مِنَ الْبَیِّناتِ وَ الْهُدی مِنْ بَعْدِ ما بَیَّنّاهُ لِلنّاسِ فِی الْکِتابِ أُولئِکَ یَلْعَنُهُمُ اللّهُ وَ یَلْعَنُهُمُ اللاّعِنُونَ (بقره، 159)
بعد از آنکه ما برای مردم دلایل روشن و راهنمایی را که نازل کرده بودیم آشکارا بیان نمودیم، آنانی که نسبت به آن پرده پوشی می کنند، مورد نفرین خدا و همه ی نفرین گران هستند.
3- وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ کَتَمَ شَهادَةً عِنْدَهُ مِنَ اللّهِ وَ مَا اللّهُ به غافل عَمّا تَعْمَلُونَ (بقره، 140)
چه کسی ستمکارتر از آن کسی است که روی امر الهی را، که نزد او به عیان است، بپوشاند؟ و خدا از آنچه می کنید هرگز بی خبر نیست
4- مبارزه با عقاید موهوم، خرافات و رسوم جاهلی نزد رسول اکرم(ص) از چنان اهمیتی برخوردار بود که وقتی معاذ بن جبل را به یمن اعزام نمود، به او چنین دستور داد: "ای معاذ! آثار جاهلیت و افکار و عقاید خرافی را، از میان مردم نابود کن، کوچک و بزرگ سنن اسلام را که همان دعوت به تفکر و تعقل است، احیا کن"
5- پیامبر(ص) فرمود: «در هر نسلی از امت من، عادلی از اهل­بیتم وجود دارد که دین را از تحریف غالیان و ادعاهای دروغ اهل باطل و تأویل و تفسیر ناروای جاهلان پاس می­دارد» (ابن­بابویه، بی­تا، ج1، ص420)
6- امام صادق(ع) به نقل از پیامبر(ص) می­فرماید: "بار حفظ این دین را در هر قرن، مردمان عادلی بر دوش دارند که تأویلهای باطل اندیشان و تحریفهای گزافکاران و برساخته­های نادانان را از آن دور و نابود می­کنند، همان­گونه که کوره، پلیدی و ناخالصی آهن را از آن دور می­کند"
بنا بر آنچه در سطور بالا بیان گردید ، از دغدغه های اصلی و اساسی پیامبر بزرگوار اسلام و امامان معصوم علیهم السلام تنویر افکار عمومی جهان اسلام و مسلمانان در مورد بدعتها و خرافات و توجه مردم به دین اصیل و سنت راستین اسلام بوده .
اخیرا" موضوعی در جمهوری آذربایجان بروز و ظهور بسیار زیادی داشته است به نوعی که فضای مجازی و سایتها و خبرگزاریهای کشور مذکور را متوجه خود نموده و تعدادی از خواص جامعه را بر آن داشته تا در مورد آن لب به اظهار نظر گشایند.
موضوع مذکور که به " گالوش پیری " شهرت یافته باعث شده که بسیاری از مردم کشور آذربایجان از اقصی نقاط این کشور به روستایی موسوم به "قربان زاده" از توابع شهرستان "گوران بوی" سرازیر شده و به جهت شفا یافتن و تبرک جستن ، وسایل و اشیایی را که منتسب به شخصی بنام " سید میر ایبیش " از مردان مومن و نیک این روستا بوده را به سر و صورت خود بکشند .
نوع و شکل ظاهری مراسم یاد شده و ازدحامی که برای تبرک به اشیاء فرد یاد شده وجود دارد ، پتانسیل آنرا دارد که دست مایه مضحکه ی اسلام گرایان راستین و اسلام ناب در این خطه گردد .
دور از ذهن نیست که به احتمال زیاد این امر سناریویی طراحی شده از جانب حاکمیت با خط دهی دشمنان اسلام راستین و در راس آنها صهیونیسم و ارتجاع عرب باشد تا با توسل بدان سعی در مخدوش نمودن چهره واقعی تشیع داشته و با استناد به آن تشیع را به عقب ماندگی ذهنی و اوهام پرستی محکوم نموده ، از این رهگذر فشارها را بر جریانات شیعی و چهره های مطرح آن تنگتر نمایند و یا اینکه اذهان مردم را از تشیع خالص به سمتی ببرند که منافع خودشان اقتضاء میکند و به قولی با انحراف در بین مردم مسلمان  و شیعه ی کشور آذربایجان خود را از خطرات شیعه ی خالص که همانا بر گرفته از مکتب اهل بیت (ع) می باشد و تاکید بر ظلم ستیزی و سر خم ننمودن در مقابل ظالمان از هر نوع و هر جنسی دارد را مصون نگهدارند.
لذا مردم مومن ، با بصیرت و ذی شعور جمهوری آذربایجان بایستی بیش از پیش دقت و حمیت به خرج دهند تا موجبات وهن شیعه فراهم نگردد  و آب در آسیاب بدخواهان و کینه توزان از تشیع ریخته نشود.
در این زمینه وظیفه خواص دیندار و اسلامگرای جامعه تشیع آذربایجان است تا به روشنگری و هدایت اذهان مردم به سوی راه حق و حقیقت بپردازند و مردم را بیش از پیش به خطرات خرافه پرستی و ترویج بدعتهای مختلف در تشیع ناب آگاه سازند .
البته بیانات و روشنگریهای اشخاصی مانند حاج شاهین حسنلی و حاج ایلقار ابراهیم اوغلو و ... قابل تمجید است ، لیکن سایرین نیز بایستی اهتمام کافی به مساله روشنگری و بصیرت افزایی در مواجهه با مسائل دینی و بخصوص اقداماتی که متضاد با عقلانیت در اسلام ناب که همان اسلام شیعی است داشته باشند و با موضع گیریهای منطقی و به موقع باعث ایجاد موجی گردند تا تشیع از خطر خرافات و بدعتها مصون بماند و دشمنان آن با سوء استفاده از این امر نتوانند ضربات جبران ناپذیر بر پیکر شیعه وارد نمایند.
کوتاه سخن اینکه موضوع تبرک جستن و استمداد طلبیدن و شفاعت و شفا جستن از ائمه معصومین علیهم السلام و قبور ایشان و... چیزی نیست که مغایر با آموزه های شیعی و اسلامی باشد ، لیکن این بدان مفهوم نیست که هر کسی در هر کجایی برای خود  مغازه ای باز کند و از احساسات پاک شیعیان سوء استفاده نماید .
قطعا" چنین اقداماتی در کنار اغراض مادی ، اهداف دیگری را نیز دنبال میکند که توهین به مقدسات ، انحراف در عقاید تشیع راستین ، پوشاندن لباس جهالت و در یک کلام  نمایش چهره عقب مانده و به دور از خرد و اندیشه و تعقل از شیعه و... در این زمره قرار میگیرند.
لذا هر اقدامی با هر عنوان مانند " گالوش پیری " و... که موجبات   وهن مقدسات شیعیان را فراهم نموده و خشنودی دشمنان اسلام را در پی داشته باشد وسیله ای در خدمت سیاه نمایی بر علیه اسلام ناب تلقی شده و بایستی با آن مقابله گردد .