مراسم نکوداشت سومین سالگرد شهدای فاجعه نارداران جمهوری آذربایجان در تبریز

آناخبر: این مراسم به نام شهدای مقاومت جهان اسلام بویژه شهدای آذربایجان برگزار شده است، به یاد انسانهایی که به خاطر دفاع از حجاب نوامیس خود مورد شکنجه واقع شده اند ، شیعیانی که به خاطر عزاداری و گریه برای امام حسین (ع) و مقابله با هجمه دشمن صهیونیستی و وهابی گرفتار و زندانی می شوند.

حجت الاسلام رسول برگی، در مراسم نکوداشت سومین سالگرد شهدای فاجعه نارداران که در شهر تبریز برگزار گردید تصریح کرد: حضور در مراسم نکوداشت شهدای مقاومت جهان اسلام در تبریز به تبیین واژه مقاومت پرداخت و مقاومت را مرتبه ای بالاتر از صبر دانسته و افزود در مقام صبر ، انسان در گوشه ای می نشیند تا فتنه و بحران ها عبور کنند ولی مقاومت در کنار تحمل سختی ها ، خالی نکردن میدان و بستن راه بر دشمن است .خداوند به کسانی که گفتند پروردگارمان خداست و سپس استقامت کردند و میدان را خالی نکردند و در راه خدا سینه سپر کردند ، فرموده است نترسید و غمگین نباشید و اندوه و مشکلات نمی تواند آنها را از مقاومت و استقامت در راه خدا باز دارد و هیچ تهدیدی باعث هراس آنها نخواهد شد.

خطیب تبریزی تصریح کرد: این مراسم به نام شهدای مقاومت جهان اسلام بویژه شهدای آذربایجان برگزار شده است، به یاد انسانهایی که به خاطر دفاع از حجاب نوامیس خود مورد شکنجه واقع شده اند ، شیعیانی که به خاطر عزاداری و گریه برای امام حسین (ع) مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند و دائما به خاطر مقابله با هجمه دشمن صهیونیستی و وهابی گرفتار و زندانی می شوند.

حجت الاسلام برگی بیان داشت: در کشوری که دومین کشور شیعه جهان است، مردم نارداران را به خاطر نام گذاری خیابان ها به نام ائمه و امامان معصوم(ع) ، مجرم می دانند و این تنها جرم مردم نارداران است .

وی گفت: من تعجب می کنم که در دومین کشور شیعه جهان ، روز عاشورا تعطیل نیست در حالی که حتی ایام سال نو میلادی به رسم مسیحیان را تعطیل اعلام می کنند و شرکت کنندگان در مراسم عاشورا را تهدید به جریمه و اخراج از ادارات دولتی می کنند.

این روحانی تبریزی یادآوری کرد: من کاری به حاکمان و سیاست مداران کشور آذربایجان ندارم آنها به اقتضای مصالح سیاسی عمل می کنند و ما قصد دخالت در امور داخلی جمهوری آذربایجان نداریم ولی اگر مردم مورد ظلم و ستم قرار بگیرند و اعتقدات آنها مورد هجمه قرار گیرد به طوری که در شهر و مملکت شیعی پرچم های مشکی عزا را پایین بکشند، در چنین شرایطی مردم دیگر تحمل نمی کنند. مردم چگونه تحمل کنند که پلیس با لباس کارگران شهرداری وارد اجتماعات شود و با مکر و حیله به نماز جماعت و مردم عادی حمله کنند در حالی که هیچ سلاحی در دست نماز گزاران نیست و نیرو های پلیس حتی دو نفر از همکاران مسلمان خود را از بین ببرند و قضیه را به گردن جمهوری اسلامی ایران بیاندازند و پرونده این فاجعه را ببندند.

وی عنوان داشت: مردم جمهوری آذربایجان مسلمان هستند ، شیعه هستند و در برابر ناملایمات استقامت می کنند ، طوری که مردم نارداران حتی در دوران حکومت کمونیسم شوروی که اصلا چیزی به نام دین در آن دوران برای حاکمان شوروی معنی نداشت ، نگذاشتند صدای یا حسین (ع) از کوچه های این شهر خاموش شود . مردمی که ازحکومت کمونسیت شوروی نترسیدند ، الان هم نمی ترسند و استقامت می کنند بخصوص که ، سران حاکمیت و رئیس جمهور این کشور هم امروز شیعه و فرزند شیعه هستند و عاشورا و راه امام حسین (ع) فراموش نشدنی است.

حجت الاسلام رسول برگی خاطرنشان کرد : مردم جمهوری آذربایجان ایستاده اند و ما هم در کنارشان هستیم ، ما دخالت نمی کنیم ولی می توانیم برای شهدای شیعه مان مراسم یادبود برگزار کنیم ، وقتی آنها به فرزند ۱۲ ساله شهید اجازه نمی دهند تا عکس پدر شهید خود را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر کند و او را به جرم استفاده از عکس شهید ، مورد ضرب و شتم قرار می دهند ، ما این کار را با افتخار انجام می دهیم ، عکس بزرگی از شهدای شیعه آذربایجان را در مساجد و خیابانهایمان در شهر تبریز نصب می کنیم و به آن افتخار می کنیم ، چرا که شهدای نارداران پرچم عزای امام حسین (ع) را زنده نگه داشته اند و در این راه جان خود را از دست داده اند .

ایشان خطاب به سران دولت جمهوری آذربایجان گفتند : برادران عزیز ، آقایان شیعه و مسلمان ، این در شان مملکت شیعی نسیت که در آن رژه هم جنس بازان راه بیاندازید ، در شان مملکت شما نیست که نماد فیلم های مستحن روسی در شهر شما و بخصوص در نارداران قدم بگذارد و در میان مردان باغیرت و زنان با حیای آذربایجان قدم بزند.مردم نمی توانند این مسائل را تحمل کنند ، اگر مسلمانید این کار ها را نکنید. این اقدامات ضد دینی توسط صهیونیست ها برنامه ریزی می شود ، ما دخالت نمی کنیم ولی برادرانه نصیحت می کنیم که در دومین کشور شیعه جهان نباید شاهد چنین فجایعی باشیم .

این روحانی تبریزی در بخش هایی از سخنان خود به دغدغه و گلایه های زائران امام رضا(ع) که از کشور جمهوری آذربایجان برای زیارت می آیند اشاره کرده و ادامه داد: درد ها و دغدغه های دینی شما مردم آذربایجان دغدغه های ماست و ما از این موضوعات ناراحتیم و نمی توانیم سکوت کنیم .

وی در پایان برای همه استقامت کنندگان در راه خدا در سراسر جهان و بخصوص در جمهوری آذربایجان آرزوی نصرت نموده و از جوانان حسینی و دیندار و مومن تبریز که چنین مراسمی را برپا کرده اند تشکر کرد و به شهدای مقاومت و شهدایی که برای حفظ حجاب بر سر نوامیس خود ایستادگی و جان شیرن خود را داده اند و شهدای که برای حفظ و برپاداشتن پرچم عزای امام حسین (ع) شهید شده اند، عرض ادب و احترام نمود.

در روز پنج‌شنبه پنجم آذر ماه ۱۳۹۴ ، پلیس آذربایجان به طرز ناجوان مردانه ای، به مسجد شیعیان در نارداران در نزدیکی حرم “بی‌بی رحیمه(س) یورش برده و با اقدام به تیراندازی ، ده‌ها نفر از نمازگزاران را به خاک و خون کشید.همچنین در آن روز و روزهای بعد پلیس این کشور به بهانه های واهی ، تعداد زیادی از مردم بیگناه را دستگیر و روانه زندانها کرد.