آناخبر: ایران با انجام بیش از ۳۰ هزار پیوند کلیه در طول ۲۰ سال گذشته رتبه نخست خاورمیانه و رتبه چهارم جهان را در انجام پیوند کلیه دارد.

در حال حاضر در کشور ترکیه حدود ۲۰ هزار نفر با نوبت‌های ۵ تا ۱۰ ساله در انتظار دریافت کلیه برای پیوند هستند، چون پیوند کلیه از اهداکننده زنده در این کشور ممنوع است . بیماران دچار بیماری مرحله انتهایی کلیه در صورت عدم انجام پیوند کلیه، دارای میزان مرگ‌ومیر ۵ ساله ۷۰ درصدی بر روی دیالیز هستند.

بیماران دیالیزی جزو بیماران خاص محسوب می‌شوند که بخش عمده‌ای از خدمات از جمله استفاده از دستگاه‌های تصفیه خون که از مراکز درمانی دولتی دریافت می‌کنند، برای آن‌ها رایگان است.

این بیماران حداقل هفته‌ای 2 یا سه جلسه چهارساعته باید از دستگاه‌های دیالیز بیمارستانی استفاده نمایند؛ هزینه‌این رفت‌وآمدها و زمانی که برای آن اختصاص می‌دهند باعث می‌شود نتوانند شغل مناسبی داشته باشند و یا به تحصیل بپردازند.

این بیماران علاوه بر تحمل دردها و سختی‌های این بیماری، از هزینه‌های سرسام‌آور برخی آزمایش‌ها و سونوگرافی‌ها گلایه دارند، به‌طوری‌که این هزینه‌ها مانع جدی برای پیگیری عمل پیوند است.

تورم اطراف چشم‌ها، درد در قسمت پهلوها و زیر دنده‌ها، بالا بودن فشارخون و تکرر ادرار به‌خصوص در شب از نشانه‌های بیماری کلیه است؛ البته ارثی بودن این بیماری نقش مهمی در ابتلای افراد دارد.

بیشتر بیماران کلیوی به علت ناآشنایی با علائم و نشانه‌های بیماری کلیه و عدم درمان به‌موقع، متحمل رنج و به وجود آمدن عوارض روانی و اجتماعی می‌شوند، درحالی‌که کنترل به‌موقع فشارخون، متعادل نگه‌داشتن وزن بدن، پرهیز از خوردن غذاهای مانده، پرچرب و پرنمک و خودداری کردن از مصرف هرگونه دارو بدون تجویز پزشک، باعث جلوگیری و پیشگیری از بیماری کلیه می‌شود.

ایران