آناخبر: 'عمر اوسی' عضو کرد پارلمان سوریه هشدار داد، همه شاخص ها نشان می دهد که ترکیه به زودی به شمال و شمال شرق سوریه حمله می کند و آنچه در حال آماده شدن است، بسیار خطرناک خواهد بود.

به گزارش ایرنا، اوسی در گفت و گو با روزنامه الوطن که روز سه شنبه منتشر شد، افزود : مذاکرات محرمانه میان طرف‌های آمریکایی و ترکیه در جریان است و در دیدار اردوغان و ترامپ در حاشیه جشن صدمین سالروز پایان جنگ جهانی اول توافق کردند که آنکارا مناطق دیگری در شرق سوریه و شرق فرات را اشغال کند.
این نماینده مجلس سوریه افزود: آمریکا برای اشغال بخش‌ هایی از جغرافیای شمال و شمال شرق سوریه به دنبال شریک می گردد تا در این منطقه با طرحی که خود آن را طرح روسی - ایرانی در سوریه می نامد، مبارزه کند.
اوسی با تاکید بر این که اوضاع خطرناکی در مناطق کردی در حال رقم خوردن است که باید همه طرف ها هوشیار و بیدار باشند، تصریح کرد، آمریکا در سیاست خارجی خود کشوری مانند ترکیه را از دست نمی دهد بلکه کردهای سوری را رها می کند.
نماینده کرد سوری از حزب اتحاد دموکراتیک سوریه، یگان‌های مدافع خلق و شورای سوریه دموکراتیک خواست به مذاکرات با حکومت مرکزی ادامه دهد، زیرا حل و فصل موضوع کردی فقط از دروازه دمشق امکانپذیر است.
اوسی اضافه کرد: آمریکایی‌ها از حمایت کردهای سوریه دست برداشته یا آن ها را کنار می زند، زیرا واشنگتن روابط با کشوری مانند ترکیه را فدای کردهای سوریه نمی کند.
وی از کردهای سوریه که بیشتر آنها با دولت مرکزی همراه هستند، خواست در ساعت ها و روزهای آینده اقداماتی فوری انجام دهند تا بار دیگر سناریوی اشغال عفرین تکرار نشود.
هشدار های این نماینده کرد سوریه در واکنش به تحرکات اخیر ترکیه برای اشغال بخش هایی از شمال شرق سوریه و اخراج کردها از این مناطق است.
تحرکات نظامی ترکیه در شمال سوریه به خصوص شمال شرق این کشور در هفته های اخیر افزایش یافته است .

ایران