آناخبر: دادستان کل شهر آنکارا علیه چهار نماینده حزب کُردی دموکراتیک خلق ها پرونده قضایی تشکیل داده و خواستار سلب عضویت آنها در پارلمان ترکیه شد.

به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه حریت، در پرونده تشکیل شده، روند قضایی درباره پروین بولدان رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها، 'امام تاشچی ار' نماینده شهر دیاربکر، 'علی جان اونلو' نماینده شهر تونجالی و 'بردان اوزتورک' نماینده شهر آغری در مجلس ترکیه آغاز شده است.
به نوشته حریت، بولدان به علت سخنرانی 21 ژوئن 2018 خود در میدان جمهوریت شهر سیرت، تاشچی ار به دلیل سخنرانی روز هشتم و نهم ژوئن 2018 در دیاربکر و انتشار مطلبی از طریق شبکه مجازی در 26 می 2018، اونلو به علت سخنرانی 21 مارس 2018 در مراسم نوروز در تونجالی و اوزتورک به علت سخنرانی در مراسم جشن نوروز در تاریخ 21 مارس 2018 در شهر آغری تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.
حریت اعلام کرد که کیفرخواست این نمایندگان پارلمان ترکیه به منظور لغو مصونیت قضایی آنها به وزارت دادگستری به منظور ارائه در پارلمان ترکیه ابلاغ شده است.
در صورت تصویب مجلس ترکیه، مصونیت قضایی این نمایندگان لغو شده و در دادگاه محاکمه خواهند شد.
حدود دو سال پیش با لغو مصونیت سیاسی تعدادی از نمایندگان مجلس ترکیه 11 نفر از نمایندگان دوره قبلی مجلس ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها از جمله رهبر شاخه زنان و مردان این تشکل دستگیر شده و روانه زندان شدند که هم اکنون در بازداشت موقت به سر می برند.
علاوه بر این در دوره قبل مجلس ترکیه، با لغو مصونیت قضایی تعدادی از نمایندگان، 11 نفر از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق های ترکیه از مجلس این کشور اخراج شدند و حق نمایندگی آنها لغو و سلب شد.
حزب دموکراتیک خلق های ترکیه در دوره قبلی مجلس ترکیه 59 نماینده داشت ولی در انتخابات سوم تیرماه امسال توانست 67 نماینده راهی مجلس 600 نفری ترکیه کند.

ایران