آناخبر: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از آغاز گام‌های عملیاتی ورود گردشگران زیارت از ترکیه به مشهد خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر با اعلام این خبر گفت: هیئت جذب سرمایه‌گذاری و گردشگری از ایران به دعوت بنیاد علویون ترکیه به این کشور رفته و پس از مذاکره تفاهم‌نامه‌ای را امضا کرده‌اند که زمینه حضور علویون برای زیارت از بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در مشهد و بازدید از فوشنجان و آرامگاه عطار و خیام در نیشابور فراهم شود.

وی ادامه داد: در این هیئت، غلامعلی ارباب خالص مشاور وزیر و رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق، سعید ولی زاده رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و نمایندگانی دیگر از دفاتر خدمات مسافرتی و هتلداران استان حضور داشتند.

مکرمی فر تصریح کرد: این هیئت با شهردار منطقه ینی محله آنکارا، استاندار آنکارا دیدار و از چندین پروژه گردشگری نیز بازدید کرد.

وی افزود: هیئت ایرانی با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و اقتصادی فعال درحوزه گردشگری در مقر بنیاد علویون دیدار و گفت‌وگو کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به نقش این دیدارها در ارتقا سطح همکاری گردشگری زیارت بین خراسان رضوی و ترکیه اشاره کرد و گفت: تفاهم‌نامه‌ای نیز بین بخش خصوصی خراسان رضوی و بنیاد علویون ترکیه امضا شده است.

مکرمی فر با اشاره به متن این تفاهم‌نامه اظهار کرد: با توجه به وجود مشترکات متعدد فرهنگی، تاریخی و حسن روابط موجود میان دو کشور و با هدف تبادل گردشگری میان دو کشور به ویژه فراهم ساختن تسهیلات لازم جهت سفر اتباع ترکیه و علویون به مشهد مقدس، نیشابور و بجنورد، زیارت امام رضا(ع) و بازدید از زادگاه بکتاش ولی در روستای فوشنجان نیشابور و دیگر مکان‌های تاریخی و فرهنگی خراسان رضوی از جمله خیام، عطار نیشابوری و فردوسی تفاهم شد.

وی افزود: در گام اول به منظور عملیاتی و اجرایی کردن توافق‌های انجام شده در این سفر، مکان لازم برای ایجاد دفتر اطلاع‌رسانی گردشگری به طور متقابل واگذار شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: هم‌چنین در تفاهم‌نامه‌ای که به امضای بخش خصوصی خراسان رضوی و آنکارا رسید مقرر شد، «فاروق علی یلدیریم» و هیئت همراه به مشهد دعوت شوند و طی یک تا 2 ماه آینده به مشهد آمده و در این سفر قرارداد واگذاری مکان‌های مورد نظر، متضمن جزئیات و چگونگی شیوه مدیریت اجرایی و نحوه فعالیت آن به امضا برسد تا پس از آن فعالیت رسمی و علمی دفاتر مورد نظر آغاز شود.

محمد بکتاش ولی یا حاجی بکتاش ولی، عارف و صوفی متصوف ایرانی (قرن13 میلادی) و بنیانگذار مکتب بکتاشیه در سال 1209 میلادی در نیشابور روستای فوشنجان به دنیا آمد، نام و نسب او را به محمدبن ابراهیم‌بن موسی خراسانی ثبت کرده‌اند. طبق روایات سنتی، حاج بکتاش اهل نیشابور خراسان است، او در حوالی چهل سالگی به روم (آسیای صغیر) مهاجرت کرد و در سال 1270 میلادی در 62 سالگی در گذشت.

بکتاشی‌ها تبار حاج بکتاش را به شیخ احمد یسوی، عارف سده ششم هجری (دوازدهم میلادی) و از این طریق به امام موسی کاظم(ع) می رسانند. روایات مندرج در منابع کهن بکتاشی، از جمله مناقب حاجی بکتاش یا ولایت‌نامه درباره زندگی حاجی بکتاش مشابه افسانه‌هایی است که درباره سایر عرفای سده هفتم هجری رواج دارد و او را به چهره اسطوره‌ای دارای کرامات خارق‌العاده جلوه‌گر می‌سازد. با وجود این افسانه‌ها، مدارکی در دست است که وجود شخصیت واقعی به نام حاجی بکتاش را به اثبات می‌رساند، کهن‌ترین اشاره به نام حاج بکتاش در وقف‌نامه‌ای است که در سال 695 قمری و 1295 میلادی نگاشته شده است و در آن از مرحوم بکتاش ولی یاد شده است.

منابع دیگری که به سده شانزدهم میلادی تعلق دارد نیز ثابت می‌کند که واقعا عارفی شیعی به نام حاجی بکتاش نیشابوری خراسانی وجود داشته و از نیمه دوم سده سیزدهم میلادی به عنوان پیر طریقت بابایی در آسیای صغیر پیروانی داشته است.

ایران