تل آویو مقصد بعدی ماجراجویی اردوغان پس از باکو

آناخبر: آنکارا، باکو و تل آویو قبله گاه تجزیه طلبان پان ترکیست هستند و رفتار اردوغان به عنوان پرچمدار اصلی قبله گاه جهان ترک! شباهتهایی به سیاست آنارشیستی ترامپ دارد.

 

رجب طیب اردوغان شکست خورده از جهان غرب و عرب، به سراغ رژیم صهیونیستی رفته است. با پایان ریاست جمهوری ترامپ، وی با آمریکایی که سیاستهایش با چهارچوب خاصی جلو خواهد رفت و همگرایی با اروپایی که ترکیه را ترد کرده است بیشتر میشود.

رئیس جمهور ترکیه می داند لابی صهیونیستها در دولت و مجلسین آمریکا و احزاب دموکرات و جمهوری خواه تاثیر گذار است و اگر بایدن هم نخواهد با این کشور کار کند این لابی بر او تاثیر خواهند گذاشت.

هر چند اردوغان با دو چالش داخلی و احزاب رژیم صهیونیستی مواجه است و مردم ترکیه اسرائیل را دشمن خود می دانند و احزاب سیاسی موافق و مخالف نتانیاهو از اینکه نیروهایی از حماس که به یهودی ها هم حمله کرده اند و در لیست تروریستی آمریکا قرار دارند در ترکیه زندگی میکنند و به آنها حق شهروندی اعطا شده است، اما به سیاست پاندولی خود و ظلم به مردم فلسطین ادامه میدهد.

رفتار اردوغان در جهان عرب و در مواجه با کشورهای همسایه ناشی از جاه طلبی و ماجراجویی وی است. رویکرد آتش افروزی، تشکیل و حمایت از گروههای تروریستی، الحاق گری و عثمانی گرایی ترکیه، باعث انزوای بیشتر این کشور در منطقه شده است. از طرفی کشورهای یونان، قبرس، فرانسه، مصر، عربستان و امارات متحده عربی با یکدیگر متحد شده و موانعی در برابر تلاش‌های ترکیه برای گسترش هژمونی نظامی و ایدئولوژیک ایجاد میکنند.

ترکیه حتی نتوانست در تجاوزهای نظامی به شمال شرق کشور همسایه سوریه موفق شود و جلوی جاه طلبی گروههای کرد را بگیرد.

رئیس جمهور ترکیه پس از شعر خوانی در باکو بر علیه یکپارچگی کشور و واکنشهای گسترده و تند مردم ایران و آذری زبانها بر علیه اردوغان فهمید که نمیتواند روی ایدئولوژی هایی کهنه و رویایی همچون پان ترکیسم و جهانگشایی عثمانی گرایانه سرمایه گذاری کند. از طرفی شکست سیاست ترک سازی مردم آذری، قزاق، قرقیز و ترکمن کشورهای همسایه دریای مازندران توسط دولت ترکیه فشار مضاعفی بر این کشور وارد کرد.

اردوغان پس از شکست در جهان به اصطلاح کرد و ترک به دنبال جهان یهود است اما انحصار رابطه کشورهای منطقه اعم از ساکنین حاشیه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی از دست ترکیه سلب شده است.