انتقام با شعر/ اردوغان انتقام شکست عملیات چشمه صلح (خون) را با شعرگویی در باکو می گیرد

آناخبر: رجب طیب اردوغان پس از شکست عملیات چشمه خون در شمال شرق سوریه در یک گفتگوی تلویزیونی، ایران را عامل شکست خود دانسته و با شعر خوانی در باکو انتقامی که وعده آن را داده بود میگیرد.

 

رئیس جمهور ترکیه برای فرار از شکست در سوریه فرافکنی کرده و ایران و روسیه را عامل ناکامی دانسته و ایران را متهم کرده بود که به دنبال احیا امپراطوری پرشیا در منطقه است. وی در ادامه سخنان تهدید آمیزش گفته بود برای مهار ایران از مهره قومی و آذری ها استفاده خواهیم کرد.

اردوغان این کینه را در دل دارد و در مدت اخیر بر حمایت از تجزیه طلبان پان ترکیست به عنوان به اصطلاح اهرمی برای فشار بر ایران افزوده است.

شعرخوانی رئیس جمهور ترکیه در یک روز مانده به 21 آذر در جمهوری آذربایجان با هدف ایران بود اما واکنشها او را مجبور به عقب نشینی کرد.

اردوغان به دنبال احیا امپراطوری مدفون شده عثمانی است و به هر سرزمینی پا میگذارد جز خونریزی و آوارگی ثمری ندارد. اینبار نوبت مردم جمهوری آذربایجان است تا تاوان سنگین کشورگشایی نئوعثمانی گری را بپردازد.

جمهوری آذربایجان اگر میخواهد به سرنوشت سوریه دچار نشود باید تحولات این کشور را به خوبی بررسی و درس عبرت بگیرد زیرا تجاوز نظامی سال ۲۰۱۹ ترکیه به شمال شرقی سوریه  با نام رمز چشمه صلح که چشمه خون نام گرفت عملیات نظامی برون مرزی بود که توسط ارتش ترکیه (TAF) و ارتش ملی سوریه (SNA) علیه نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) و ارتش عربی سوریه (SAA) در شمال شرقی سوریه انجام شد.

این تجاوز در ۹ اکتبر ۲۰۱۹ با حمله هوایی نیروی هوایی ترکیه به شهرهای مرزی سوریه رسماً آغاز و به آوارگی بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفر و کشته شدن بیش از 1800غیرنظامی در سوریه منجر شد.

سازمان عفو بین‌الملل در اطلاعیه های صادره نوشت: این سازمان شواهد و اسناد بسیاری از جنایات جنگی از جمله تجاوز به زنان و دختران کم سن و سال و مثله کردن و بریدن سر و گوش و زبان و آتش زدن اسرا توسط ترکیه و نیروهای سوری تحت حمایت ترکیه جمع‌آوری کرده ‌است که به گفته عفو بین‌الملل نشان دهنده بی‌توجهی شرم آور نسبت به زندگی غیرنظامیان، انجام تخلفات جدی و جنایت جنگی، از جمله قتل‌های خودسرانه و حملات غیرقانونی که موجب کشته و زخمی شدن غیرنظامیان شده میباشد.