توهم اردوغان در باکو، خروجی مراکز به اصطلاح مطالعاتی تجزیه طلبان پان ترکیست در آنکارا بود

 آناخبر: ترکیه درهای خود را به روی دشمنان جمهوری اسلامی بازگذاشته و استانبول و آنکارا مملو از خانه های تیمی و مراکز مطالعاتی تجزیه طلبان پان ترکیست و منافقین و تروریستها است.

 

این کشور به دلیل شکستهای تاریخی که از ایران خورده در آرزوی روزنه ای برای ضربه زدن به ایران است و نمی تواند کشوری قدرتمند را در همسایگی خود تحمل کند و علاوه بر ایجاد میز ایران در چند وزارتخانه دولتی، مراکزی به اصطلاح مطالعاتی راه اندازی کرده ( 3 موسسه بودجه بیشتری دریافت میکند) تا تجزیه طلبان پان ترکیست را گردهم بیاورد و با این پوشش تحولات ایران را به دست چند مزدور مورد رصد قرار دهد که خروجی تحلیلگران این موسسه ها یکی از دلایل سخنان متوهمانه اردوغان در باکو شد.

تا جایی که رییس جمهور ترکیه روز پنج شنبه ۲۰ آذر ماه 1399 درست یک روز قبل از هفتاد و پنجمین سالگرد اشغال یک ساله استانهای آذربایجان و کردستان توسط مزدوران روسیه تزاری در نیمه اول دهه ۱۳۲۰، در رژه ای نظامی در شهر باکو بیتی از آهنگ آرازرا خواند که برای پان‌ ترکیستهای تجزیه طلب سمبل جدایی از خاک مادری و برای جمهوری اسلامی ایران خبر از بلندپروازی ها و گستاخی این عناصر متوهم بود.

جنگ ۴۵ روزه ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر تصاحب منطقه مورد مناقشه قراباغ بهانه ای شد تا رییس جمهور عثمانی مسلک ترکیه به دعوت مقامات نظامی و سیاسی این جمهوری در میدان و خیابان آزادلیق باکو نظاره گر رژه نظامیان آذری باشد.

اردوغان با مشاهده رژه نیروهای زمینی، هوایی و دریایی جمهوری آذربایجان و همچنین تماشای خودروهای زرهی و سلاح‌های به غنیمت گرفته شده نیروهای ارمنی جو گیر شد و با بکگراندی که از بولتن های مراکز مطالعاتی در این کشور که برای تجزیه طلبان پا نترکیست تاسیس شده اند داشت، بخشی از وقت سخنرانیش را به خواندن شعری به نام آراز اختصاص داد، شعری که معنایش به فارسی ارس است. آراز (ارس) نام رود شمالی ایران است که در بخش هایی مرز مشترک بین جمهوری آذربایجان و ایران است. این رودخانه قبل از جدایی بخش های شمالی کشور در دوران شاهان بی کفایت قاجار جزیی از خاک ایران پهناور بود.

این رفتار نسنجیده اردوغان به سرعت در بین کاربران ایرانی فضای مجازی به خصوص کاربران ایرانی توییتر با واکنش های شدیدی روبرو شد و اردوغان غلط کرد ترند اول و دوم ایرانیان در توییتر شد. کارشناسان حوزه قفقاز، خبرنگاران و چهره های سیاسی ایران  نیز با هوشیاری مثال زدنی این رفتار رییس جمهور ترک تبار همسایه شمال غربی کشورمان را محکوم کردند. چند ساعت بعد محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه شخصی خود در توییتر به زبان فارسی نوشت: ‏به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است. آیا او نفهمید که علیه حاکمیت جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟ هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند.

پس از آن سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه از احضار سفیر ترکیه در ایران در واکنش به اظهارات مداخله جویانه و غیرقابل قبول رییس جمهور ترکیه در سفر به باکو خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: در جریان این احضار به سفیر ترکیه ابلاغ شد که دوران ادعاهای ارضی و امپراطوری های جنگ افروز و توسعه طلب سالهاست که سپری شده است همچنین به سفیر ترکیه تاکید شد که جمهوری اسلامی ایران به هیچ کس اجازه مداخله در مورد تمامیت ارضی خود را نمی دهد و همان طور که تاریخ پرافتخارش گواه است، در خصوص امنیت ملی خود حتی ذره‌ای کوتاه نمی‌آید.

به دنبال احضار سفیر ترکیه در ایران، وزارت خارجه ترکیه نیز در اقدامی متقابل سفیر ایران در آنکارا را احضار کرد. به گزارش خبرگزاری آناتولی سفیر ایران در ترکیه به دلیل اتهامات "بی‌پایه" مقام‌های ایرانی علیه رییس‌جمهوری ترکیه احضار شد.

به دنبال این رفتار غیردوستانه رییس جمهور ترکیه نمایندگان ولی‌فقیه در استانهای آذری کشورمان با صدور بیانیه ای مشترک ابراز تاسف کردند: متاسفانه در رژه پیروزی کشور جمهوری آذربایجان در قرا‌باغ اشعار و سخنانی بر زبان جاری شد که وحدت اراضی کشور ما را هدف گرفته بود و از سوءحظ گوینده اینکه آن اشعار توسط ایرانیان جداشده از وطن مادری سروده شده است.

نمایندگان ولی فقیه در استانهای آذربایجان شرقی و غربی و زنجان و اردبیل خطاب به  اردوغان متذکر شدند: اطرافیان‌تان به شما خیانت کردند و برایتان آبروریزی بزرگی درست کردند. ۲۰۰ سال است که ایرانیان ساکن در ۱۷ ولایت قفقاز که توسط دولت شوروی از وطن مادری جدا شده‌اند اشعار حسرت می‌سرایند؛ محققان تاریخ اشعار حسرت را جمع‌آوری و به رئیس‌جمهور ترکیه ارسال کنند تا متوجه شود که تنظیم‌کنندگان خطابه چه خیانت بزرگی به او کرده و برای او مایه آبروریزی بزرگ درست کردند.

در همین اثنا مجلس سنای آمریکا در قالب تصویب  لایحه بودجه دفاعی این کشور مجوز تحریم کشور ترکیه به دلیل خرید اس-۴۰۰ از روسیه را با رأی موافق بیش از دو سوم اعضا تصویب کرد.