خدیجه جنگیز همسر روزنامه نگار سلاخی شده عربستانی در ترکیه: جهان از مجازات پادشاهی سعودی ناکام مانده است

آناخبر: خدیجه جنگیز، نامزد جمال خاشقجی می‌گوید،‌ جهان از وادار ساختن عربستان به پاسخگویی و پذیرش مسوولیت قتل این روزنامه‌نگار ناکام مانده است و این پادشاهی "تشویق می‌شود که هر کاری می‌خواهد، انجام دهد".

 

به گزارش ایسنا، خدیجه جنگیز، فعال و پژوهشگر ترکیه‌ای در مصاحبه با روزنامه گاردین گفت، فقدان تحریم‌های جهانی معنادار علیه عربستان، با گذشت بیش از یک سال از قتل وحشیانه خاشقجی درون کنسولگری سعودی در استانبول، این پیام را ارسال می‌کند که پادشاهی سعودی "هر کاری بخواهد می‌تواند انجام دهد و بعد از زیر بار مسوولیت شانه خالی کند."

او گفت: چون این افراد بابت کاری که انجام داده‌اند، مجازات نشدند و چون جهان تصمیم گرفته است که از آن بگذرد، آن‌ها هنوز می‌توانند هر کاری می‌خواهند انجام دهند.

خدیجه جنگیز از زمان قتل خاشقجی از شوک وارد شده و غم عمیق خود سخن گفته و توصیف کرده است که چطور "برای بلند مدت از زندگی جدا شد." اما امروز جنگیز اصلا شبیه فردی جدا شده از زندگی نیست.

گرچه او می‌گوید بابت امنیت جانی خود حس "وحشت‌زدگی" دارد، کلمات او اما مملو از درخواست قاطع برای اجرای عدالت است و از آنچه ناکامی جهان برای وادار ساختن عربستان به پاسخگویی و پذیرش مسوولیت قتل مردی که او عاشقش بود، خشمگین است.

او گفت: آن‌ها ترغیب شدند تا دستورکارشان را حتی بیش از پیش جلو ببرند. اگر اکنون اتفاقی برای من یا شخصی رخ دهد، آن‌ها چه حسی خواهند داشت؟ جهان مسوول خواهد بود، مسوولیت دوگانه.

گاردین به تازگی گزارش داد، مقام‌های آمریکایی تابستان گذشته از انگلیس خواستند تا در لندن مراقب خدیجه جنگیز باشند چون عربستان در فکر رصد اوست. نامزد جمال خاشقجی می‌گوید، هرگز درباره این تهدید مطلع نشد اما نگرانی مداومی درباره امنیت جانی داشت. او افزود: آیا این واقعیت نیست که من به دنبال حمله به زندگی خصوصی خودم بودم؟ چون این چیزها مرا از داشتن زندگی یک انسان عادی منع می‌کند.

خدیجه جنگیز ارتباط خودش با خاشقجی را عاطفی توصیف کرد و گفت این روزنامه‌نگار سعودی جزئیات کارش را با او در میان نمی‌گذاشت. او اما زمانی را به یاد آورد که نامزدش نگران کمپین رسانه‌های اجتماعی علیه خودش در توییتر و تلافی انتقادهایش از ولیعهد سعودی بود که در واشنگتن پست به چاپ می‌رسید.

او زمانی را به یاد آورد که خاشقجی گفت ترول‌های سعودی‌ که آنلاین به او حمله می‌کنند، موجب شدند تا او احساس "سقوط" پیدا کند و جنگیز از این حرف متعجب شد. او افزود: او می‌گفت آن‌ها واقعا این توانایی را دارند که با احساس و روان شما بازی کنند و اینکه او تلاش داشت که چندان به آن توجه نکند.

این زوج درباره اینکه آیا خاشقجی می‌ترسید مورد نظارت قرار بگیرد یا اینکه گوشی همراه او نظارت یا هک شده باشد، صحبتی نداشتند. اما خدیجه جنگیز به یاد گفت‌وگو و ارتباط او با مقام‌های ارشد سعودی –شاهزاده‌ها و دیگر مقام‌ها- در واتساپ افتاد.

او گفت: قطعا یک نیاز بین‌المللی است که جلوی مردم را در استفاده از این برنامه‌های (جاسوسی) گرفت. می‌بینیم که چطور فناوری جاسوسی از سوی این دولت برای انجام کاری اشتباه استفاده می‌شود، چیزی آسیب‌زننده. و این آیا یک جرم بین‌المللی نیست؟

ماه دسامبر دادستان‌های سعودی در عربستان پنج مرد متهم در پرونده خاشقجی را به مرگ محکوم کردند و سه تن دیگر حکم حبس گرفتند. خدیجه جنگیز اما نتیجه این دادگاه را رد می‌کند. او گفت: اگر ولیعهد سعودی واقعا مسوول است، همانطور که در مصاحبه خود گفت، چرا دلیل اینکه این پنج مرد محکوم به اعدام شدند، توضیح نداد؟ این افراد چه کسانی بودند و مابقی چه شدند؟ آن‌ها فکر می‌کنند ما این را بدون هیچ توضیحی می‌پذیریم؟ از طرفی ولیعهد سعودی گفت مسوولیت می‌پذیرد، از طرف دیگر او از پذیرش مسوولیت فرار می‌کند.