روزنامه‌نگار ترک: حمله نظامی ترکیه به شرق فرات امکان پذیر نیست

روزنامه نگار معروف ترکیه نوشت: با توجه به اظهارات و تحلیل هایی که در مورد شرق فرات صورت می گیرد می توان فهمید که یک عملیات نظامی در شرق فرات امکان پذیر نخواهد بود.

به گزارش آناخبر، ایلهامی ایشیک روزنامه نگار معروف ترکیه در یادداشتی با اشاره به تحولات اخیر در ترکیه و شمال سوریه نوشت:

مدت زمان طولانی است که با توجه به اظهارات و تحلیل هایی که در مورد شرق فرات صورت می گیرد می توان فهمید که یک عملیات نظامی در شرق فرات امکان پذیر نخواهد بود. نباید فراموش کرد که عفرین با شرق فرات بسیار تفاوت دارد؛ عفرین به خاطر چندین دلیل منطقه ای بود که می توانست قربانی بشود و به همین خاطر بود که ترکیه توانست وارد آنجا شود. تفاوت های عفرین با شرق فرات را می توان این گونه نام برد:

1- عفرین منطقه ای تحت کنترل روسیه و مرزهای هوایی این منطقه تحت کنترل روس ها بود. از آنجا که ورود ترکیه به عفرین بر اساس منافع روسیه بیش از گزینه های دیگر مناسب بود بنابراین روسیه می توانست عفرین را فدا کند. بعد از عفرین روس ها به ورود ترکیه به هیچ منطقه ای از سوریه اجازه ندادند.

2- از نگاه آمریکا نیز برای این که کردها را بیش از پیش به خود محتاج کند عفرین منطقه ای بود که می توانست قربانی بشود. آمریکا به این خاطر در خصوص مسئله عفرین سکوت کرد که به هیچ عنوان اجازه ورود ترکیه به مناطق تحت کنترل در شمال سوریه را نداده و به تعهدات محافظت از کردها پایبند خواهد ماند.

بنابراین اگر تحولات سوریه را به خوبی دنبال کنیم متوجه خواهیم شد که مسئله شرق فرات بیش از یک درگیری، یک توافق خواهد بود. برای این کار نیز نیازی به پیشگو بودن نیست. مسئله واضح و روشن است.