مقام آمریکایی: ترکیه را با تحریم به استقراض از صندوق بین المللی پول می کنیم

آناخبر: مشاور وزیر امور خارجه آمریکا گفت: در صورت اعمال تحریم از سوی دونالد ترامپ علیه ترکیه در خصوص مسأله خرید اس 400 از روسیه، ترکیه مجبور به کمک گرفتن از صندوق بین المللی پول خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تایم تورک، جان استیلیدس مشاور وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با بخش ترکی صدای آمریکا اظهار داشت: به نظر می رسد که ترکیه برای رسیدن به منافع خود در حال دور شدن از ناتو به طور کل و به خصوص از آمریکا می باشد. این مسأله به ویژه در مسائل مربوط به دریای مدیترانه شرقی و خاورمیانه مشهود است.
مشاور وزیر امور خارجه آمریکا با تأکید بر اینکه در صورت خرید سامانه موشکی اس 400 از سوی ترکیه، ترامپ به طور قطع دست به اعمال تحریم خواهد زد بیان داشت: با اعمال تحریم، ترکیه به دلیل ضربه شکننده به اقتصاد خود به احتمال فراوان مجبور به درخواست کمک از صندوق بین المللی پول خواهد گردید.
استیلیدس با اشاره به اینکه خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه، خط قرمز واشنگتن محسوب می شود افزود: ترجیح ما این است که این سامانه موشکی در اختیار هیچ یک از متحدان ما قرار نگیرد.
این در حالی است که دیروز یکشنبه فخرالدین آلتون رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه در مقاله خود در سایت شبکه الجزیره نوشت: همکاری ترکیه با روسیه در عرصه انرژی، دفاعی و دیگر مسائل به معنای دوری ما از ناتو و نگاه غیرمثبت به این بلوک تلقی نمی شود. ترکیه یکی از کشورهایی است که بیشترین همکاری را با ناتو انجام داده است.
رئیس مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در برابر فشارهای سیاستمداران آمریکایی تسلیم شد و به وعده خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نتوانست عمل کند افزود: ترکیه در سال های اخیر حملات خودبه گروه های تروریستی مانند داعش و پ ک ک در شمال سوریه را افزایش داده است. هدف بعدی ما آزادسازی منبج و شمال شرق سوریه می باشد.
آلتون با بیان اینکه دومین ارتش بزرگ ناتو را دارا می باشند تأکید کرد: بعد از سال ها جستجوی تکنولوژی برتر در زمینه دفاعی، قرارداد خرید سامانه موشکی اس 400 را با روسیه امضا کردیم. همان طور که خرید اس 300 از سوی یونان، باعث نگرانی در اردوگاه غرب نشد، انتظارمان این است که به تصمیم ما درباره خرید این سامانه موشکی نیز احترام گذاشته شود.
چندی پیش نیز وزیر امور خارجه ترکیه گفت: برخورداری از سامانه ضدموشکی اس-400 روسیه مغایر با عضویت در ناتو نیست و در زمان حاضر نیز برخی از اعضای ناتو اس-300 دارند. مولود چاووش‌اوغلو در شبکه خبری ان.تی.وی ترکیه افزود: اگر آمریکا با فروش پاتریوت مخالفت کند، می‌توانیم سری دوم سامانه‌های اس-400 و سامانه‌های دفاع هوایی دیگری را نیز بخریم.
وزیر امور خارجه ترکیه به تحولات اخیر منطقه اشاره کرد و گفت: پای‌بندی آنکارا به توافق ادلب مورد تایید طرفین است و در جنگ علیه تروریست‌های خارجی و دیگر مسائل با روسیه اشتراک نظر داریم.