آرایش های سیاسی در انتخابات محلی ترکیه

آناخبر: انتخابات محلی ترکیه که با هدف تعیین شهرداران شهرهای 81 استان این کشور 18 روز دیگر در  11 فروردین برگزار خواهد شد، به مهمترین عرصه رقابت سیاسی ترکیه در سال 2019 تبدیل شده است.

به گزارش آناخبر به نقل از ایرنا، در انتخابات محلی پیش رو در کشور ترکیه، یکهزار و 389 نامزد رقابت می کنند و در جریان آن شهرداران 30 کلان شهر، 51 استان، 922 شهرستان و 386 ناحیه انتخاب خواهند شد.
چند روز پیش فهرست نهایی نامزدهای انتخابات محلی ترکیه به شورای عالی انتخابات این کشور تحویل داده شد و بر این اساس این فهرست، در انتخابات محلی 31 مارس، 17 هزار و 263 نفر نیز به عنوان عضو شورای شهر انتخاب می شوند.
روزنامه حریت چند روز پیش اعلام کرد که در انتخابات محلی ترکیه، ائتلاف جمهور متشکل از حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی در 49 استان از جمله 30 کلان شهر، نامزد مشترک معرفی کرده است.
بنا به گزارش این روزنامه، ائتلاف ملت متشکل از حزب جمهوری خواه خلق و حزب نیک نیز در 52 استان از جمله 22 کلانشهر با نامزد مشترک حاضر شده اند.
بر اساس تقویم اجرایی اعلام شده توسط شورای عالی انتخابات ترکیه، 13 حزب حاضر در این انتخابات، تبلیغات خود را در تاریخ 30 مارس (10 فروردین 98) به پایان خواهند رساند و صبح 31 مارس نیز 57 میلیون و 93 هزار و 984 شهروند ترکیه برای تعیین کارگزاران مدیریت های محلی به پای صندوق رای می روند.
روزنامه ملیت نیز روز گذشته با تشریح ویژگی های برگه های رأی انتخابات محلی ترکیه اعلام کرد که بر اساس تصمیم شورای عالی انتخابات ترکیه، برگه سفید برای انتخابات کلان شهرها، برگه نارنجی رنگ برای انتخابات استان ها و برگه آبی رنگ نیز برای انتخابات شهرستان ها به کار برده خواهد شد.
به گزارش این رسانه، در برگه های رأی انتخابات محلی 31 مارس ترکیه، حزب سعادت در ردیف اول، حزب ترکیه مستقل در ردیف دوم، حزب کمونیست ترکیه در ردیف سوم، حزب وطن در ردیف چهارم، حزب اتحاد بزرگ در ردیف پنجم، حزب دعوای آزاد(حور داوا ـ حُداپار) در ردیف ششم، حزب جمهوری خواه خلق در ردیف هفتم، حزب عدالت و توسعه در ردیف هشتم، حزب دموکرات در ردیف نهم، حزب حرکت ملی در ردیف دهم، حزب نیک در ردیف یازدهم، حزب دموکراتیک خلق ها در ردیف دوازدهم و حزب دموکراتیک چپ نیز در ردیف سیزدهم جای گرفته است.
انتخابات محلی ترکیه با توجه به انتخاب شهرداران 81 استان ترکیه با رای مستقیم مردم، رقابت تنگاتنگ احزاب و اهمیت آن در کسب موفقیت در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری و نیز نقش شهرداری ها در اداره شهرها و اثر تعیین کننده شهرداران در تحولات سیاسی داخلی، از اهمیت ویژه ای در ترکیه برخوردار است.
پیش بینی می شود همانند انتخابات ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس ترکیه که روز سوم تیرماه سال جاری برگزار شد، در انتخابات محلی نیز 2 حزب حرکت ملی و عدالت و توسعه در قالب ائتلاف جمهور اکثریت آراء را کسب کنند.
در چند هفته اخیر، احزاب مختلف به خصوص عدالت و توسعه، جمهوری خواه خلق، دموکراتیک خلق ها، حرکت ملی و نیک، نامزدهای خود را در استانها و شهرهای مختلف این کشور به منظور رقابت در انتخابات محلی و تصدی شهرداری ها معرفی کردند.
حزب عدالت و توسعه به رهبری 'رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری و حزب حرکت ملی به رهبری 'دولت باغچه لی' در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ترکیه که روز سوم تیرماه امسال برگزار شد، در قالب ائتلاف جمهور شرکت کرده و پیروز این دو رقابت شدند ولی شواهد نشان می دهد که با وجود پیش بینی پیروزی، آرای این ائتلاف در انتخابات محلی افت خواهد کرد.