بحران در بخش عمران ترکیه پروژه رؤیایی باباز را به شهر اشباح تبدیل کرد

اختصاصی آناخبر: تصاویر تکان‌دهنده از پروژه نیمه‌کاره برج باباز، نمادی از بحران در بخش عمران ترکیه‌ است که عملاً به شهر اشباح تبدیل شده است.


به گزارش آناخبر، تصاویر تکان‌دهنده از پروژه نیمه‌کاره برج باباز، نمادی از بحران در بخش عمران ترکیه‌ است.
قرار بود این پروژه رؤیایی که با الهام از قصرهای دیزنی‌لند طراحی شده اتفاقی بزرگ در اقتصاد ترکیه باشد؛ اما حالا عملاً به شهر اشباح تبدیل شده است.
این پروژه که با تبلیغات فراوان دولت رجب طیب اردوغان در سال ۲۰۱۴ آغاز شد قرار بود تا پایان سال ۲۰۱۷ آماده شود و به گفته رسانه‌های ترکیه، ۳۰۰ واحد (از مجموع ۷۳۰) توسط مشتریان عرب در خلیج فارس به قیمت هر واحد ۴۰۰ هزار یورو پیش‌خرید شد اما به تدریج بحران اقتصاد ترکیه در حوزه عمران و مسکن مسیر پروژه را تغییر داد و آن را به شکست بزرگ در بخش عمرانی ترکیه تبدیل کرد.
به طوری که شرکت ساروت (مسئول پروژه) ناچار به اعلام ورشکستگی شد؛ هزاران مهندس و کارگر مشغول در پروژه به تدریج این منطقه را ترک کردند و این قصرهای زیبا تبدیل به شهر اشباح شدند.
مسئولین ساروت در مصاحبه‌ها اعلام کرده‌اند قرار است با کمک دولت ترکیه پروژه را تکمیل کنند اما هیچ افق و برنامه روشنی در کار نیست.
البته بحران عمرانی در ترکیه فقط به پروژه‌های فانتزی همچون برج باباز محدود نیست حتی در داخل استانبول هم ده‌ها پروژه مسکونی وجود دارد که به دلیل ورشکستگی نیمه‌کاره رها شده‌اند.
این در حالی است بخش عمران و مسکن طی سال‌های گذشته موتور محرک اقتصاد ترکیه بود و عمده شرکت‌های عمرانی در ترکیه صرفاً به سرمایه‌گذاری و خریداران خارجی چشم دوخته‌اند. تا جایی که این روزها مسئولان روابط عمومی این شرکت‌ها دست‌کم به ۴ زبان مسلط هستند.
فلسفه سیاست دولت ترکیه برای اعطای اقامت در ازای خرید خانه (حداقل ۲۰۰ هزار یورو) هم به همین مسئله برمی‌گردد طرحی که البته به طور جدی مورد مخالفت احزاب مخالف دولت اردوغان است، اما بدون شک احیاء بخش عمران و مسکن برای اردوغان اهمیت بالایی دارد و حاضر است هزینه سیاسی‌اش را بپردازد، چراکه رونق این بخش در اقتصاد ترکیه نقش مهمی در موفقیت‌های سیاسی حزب عدالت و توسعه داشته است.