خشم سیاستمداران آلمانی از تهدید ترکیه علیه توریست‌های آلمانی

آناخبر: سیاستمداران آلمانی تهدید اخیر آنکارا علیه توریست‌های آلمانی مخالف دولت ترکیه را توهین دیگری از طرف دولتمردان این کشور ارزیابی کردند.

 

به گزارش هفته نامه "اشپیگل"، بین ترکیه و آلمان ظاهرا مناقشات جدیدی شکل می گیرد. ترکیه اخیرا تهدید کرده است که توریست های آلمانی مخالف دولت خود را در صورتی که به ترکیه سفر کنند در بدو ورود دستگیر خواهد کرد.

این خبر را "سلیمان سویلو"، وزیر کشور ترکیه اعلام کرده است. بیانیه وزیر کشور ترکیه در این باره نشان می دهد که آنکارا شرکت کنندگان در تظاهرات های منتقد دولت ترکیه در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی را مورد بررسی و نظارت قرار داده و لیستی از مظنونین را ایجاد می کند.

به این ترتیب کمی بعد از لغو مجوز رسمی کار 3 خبرنگار آلمانی در ترکیه حالا این تهدید وزارت کشور ترکیه مناسبات بین آلمان و ترکیه را متشنج تر می کند.

ترکیه اخیرا از دادن مجوز رسمی به 3 خبرنگار آلمانی برای تهیه گزارش اجتناب کرده است.

وزارت امور خارجه آلمان هم علیه این تصمیم ترکیه اعتراض کرده است. سخنگوی وزارت خارجه آلمان در این باره گفته است که رد مجوز برای این خبرنگاران آلمانی قابل درک نیست.

بر اساس گزارش های منتشر شده "سویلو" در یک نشست حزب حاکم در آنکارا به فعالیت های سازمان "پ ک ک" در آلمان اشاره کرده و اظهار داشته است: افرادی هستند که در اروپا و یا آلمان در تجمعات چنین سازمان های تروریستی شرکت می کنند و سپس برای مرخصی و به عنوان توریست به شهرهای ترکیه می آیند.

وی تاکید کرد که ما حالا برای این افراد اقداماتی را در نظر گرفته ایم و آن ها آرام به کشور ما می آیند و در بدو ورود در فرودگاه ها دستگیر می شوند. از این به بعد ارتکاب خیانت در خارج از کشور و لذت بردن از زندگی در داخل دیگر کار آسانی نیست.

آنکارا مدتهاست که این انتقاد را به مقامات آلمانی وارد می کند که قاطعانه علیه حضور اعضای حزب ممنوعه کارگران کردستان موسوم به پ ک ک اقدام نمی کند. اظهارات اخیر وزیر کشور ترکیه به این مسئله اشاره می کند که مقامات ترک به صورت هدفمند اطلاعاتی را درباره طرفداران این تشکل در آلمان جمع آوری می کنند.

بسیاری از حدود 3 میلیون ترک و آلمانی ترک تبار در آلمان از تعطیلات استفاده می کنند و برای دیدار از اقوام و دوستان خود به ترکیه سفر می کنند. در سال های گذشته برخی از این اتباع ترک و آلمانی در ترکیه دستگیر شده اند.

این اقدام دولت ترکیه با انتقادهای زیادی از طرف سیاستمداران آلمانی روبرو شده است.

"سم ازمیر"، از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز پارلمان آلمان در پیامی توئیتری این اقدام دولت ترکیه را یک توهین دیگر ارزیابی کرد. وی با اشاره به اینکه چند روز پیش آنکارا از دادن مجوز کار به چندین خبرنگار آلمانی اجتناب کرد همچنین گفت: حالا اردوغان می خواهد همچنین در آلمان یک جو ترس را گسترش دهد. سیاست دلجویانه دولت آلمان در قبال اردوغان شکست خورده است.

"تروستن فرای"، معاون رئیس فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی در پارلمان آلمان هم در واکنش به این تصمیم دولت آنکارا تصریح کرد که این غیر قابل قبول است که ترکیه در آلمان با سرویس های اطلاعاتی همچنین از اتباع آلمانی جاسوسی کرده و آزادی های مدنی در جامعه ما را محدود می کند.

سخنگوی سیاست داخلی حزب سوسیال دموکرات آلمان هم در این باره ابراز داشته است که تهدیدات از طرف ترکیه آشکارا بخصوص علیه طرفداران حزب ممنوعه کارگران کردستان موسوم به پ ک ک صورت گرفته است. همچنین در آلمان نیز این حزب ممنوع است. کسی که از آن ها پیروی می کنند پیگرد قانونی می شود، اینکه آیا چنین جرمی وجود دارد و یا نه توسط دادگاه های آلمان و نه توسط یک قوه قضائیه تحت کنترل سیاسی آنکارا روشن می شود.

همچنین انجمن های ترک در آلمان هم واکنش خشمگینانه ای به این مسئله نشان داده و رئیس یکی از این انجمن ها اعلام کرده است که ما با نگرانی به این مسئله که همچنان آزادی عقیده از طرف آنکارا محدود می شود می نگریم.