هشدارهای امنیتی وزارت امورخارجه آلمان در سفر اتباعش به ترکیه

آناخبر: وزارت امور خارجه آلمان در واکنش به تهدید ترکیه علیه توریست‌های آلمانی از شهروندان خود خواست در صورت تصمیم برای سفر به این کشور نکات امنیتی و ایمنی را مد نظر قرار دهند.

 

به گزارش تسنیم، ترکیه اخیرا تهدید کرده است که توریست های آلمانی مخالف دولت خود را در صورتی که به ترکیه سفر کنند در بدو ورود دستگیر خواهد کرد.
این خبر را "سلیمان سویلو"، وزیر کشور ترکیه اعلام کرده است. بیانیه وزیر کشور ترکیه در این باره نشان می دهد که آنکارا شرکت کنندگان در تظاهرات های منتقد دولت ترکیه در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی را مورد بررسی و نظارت قرار داده و لیستی از مظنونین را ایجاد می کند.
به این ترتیب کمی بعد از لغو مجوز رسمی کار سه خبرنگار آلمانی در ترکیه حالا این تهدید وزارت کشور ترکیه مناسبات بین آلمان و ترکیه را متشنج تر می کند.
ترکیه اخیرا از دادن مجوز رسمی به سه خبرنگار آلمانی برای تهیه گزارش اجتناب کرده است.
وزارت امور خارجه آلمان هم علیه این تصمیم ترکیه اعتراض کرده است. سخنگوی وزارت خارجه آلمان در این باره گفته است که رد مجوز برای این خبرنگاران آلمانی قابل درک نیست.
آنکارا مدتهاست که این انتقاد را به مقامات آلمانی وارد می کند که قاطعانه علیه حضور اعضای حزب ممنوعه کارگران کردستان موسوم به پ ک ک اقدام نمی کند. اظهارات اخیر وزیر کشور ترکیه به این مسئله اشاره می کند که مقامات ترک به صورت هدفمند اطلاعاتی را درباره طرفداران این تشکل در آلمان جمع آوری می کنند.
بسیاری از حدود سه میلیون ترک و آلمانی ترک تبار در آلمان از تعطیلات استفاده می کنند و برای دیدار از اقوام و دوستان خود به ترکیه سفر می کنند. در سال های گذشته برخی از این اتباع ترک و آلمانی در ترکیه دستگیر شده اند.
حالا دولت آلمان به این اقدام دولت ترکیه واکنش نشان داده است.
یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز گذشته در این باره اظهار داشت که این گونه اظهارات در شرایط فعلی مفید نیست. من به هر کسی که می خواهد به ترکیه سفر کند توصیه می کنم که نگاهی دقیق به اطلاعات امنیتی و سفر ما داشته باشد.
"تروستن فرای"، معاون رئیس فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی در پارلمان آلمان هم در واکنش به این تصمیم دولت آنکارا تصریح کرد که این غیر قابل قبول است که ترکیه در آلمان با سرویس های اطلاعاتی همچنین از اتباع آلمانی جاسوسی کرده و آزادی های مدنی در جامعه ما را محدود می کند.
سخنگوی سیاست داخلی حزب سوسیال دموکرات آلمان هم در این باره ابراز داشته است که تهدیدات از طرف ترکیه آشکارا بخصوص علیه طرفداران حزب ممنوعه کارگران کردستان موسوم به پ ک ک صورت گرفته است. همچنین در آلمان نیز این حزب ممنوع است. کسی که از آن ها پیروی می کند پیگرد قانونی می شود، اینکه آیا چنین جرمی وجود دارد و یا نه توسط دادگاه های آلمان و نه توسط یک قوه قضائیه تحت کنترل سیاسی آنکارا روشن می شود.
بسیاری از رسانه های آلمانی درباره اظهارات تهدید آمیز اخیر وزیر کشور ترکیه علیه توریست های آلمانی گزارش داده اند. البته دولت ترکیه این گزارش ها را رد کرده و آن را بی اساس خوانده و اعلام کرده است که اشتباه فهمیده و درک شده است.
وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرده است که گردشگران آلمانی همچنان در آینده از مهمان نوازی سنتی ترکیه لذت خواهند برد و مورد استقبال قرار می گیرند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان همچنین به شهروندان خود هشدار داده است که اظهاراتی که در آلمان به عنوان آزادی بیان مطرح می شود می تواند در ترکیه منجر به مجازات و تعقیب قانونی شود.
استفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان هم روز چهارشنبه در واکنش به لغو مجوز کار خبرنگاران آلمانی در ترکیه از آنکارا درخواست کرد که سریعا راه حلی برای این مناقشات بیابد. وی تاکید کرد که برای ما این مسئله کاملا واضح است که خبرنگاران باید بتوانند در ترکیه کار خود را آزادانه انجام دهند. وی همچنین درباره پرونده هایی که علیه خبرنگاران و اهالی فرهنگ در ترکیه شکل می گیرد ابراز نگرانی کرد.