عوام فریبی یا فرار به جلو/ اعتراض اردوغان به اقدامات جنگ افروزانه آمریکا در منطقه

آناخبر: «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه از دولت آمریکا بابت ارسال 23 هزار کامیون مهمات به کردهای سوریه و خودداری از فروش سلاح به ترکیه انتقاد کرد.

 

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه فرامنطقه ای 'رای الیوم'، اردوغان در جمع هوادارن خود در یکی از مناطق جنوب غرب ترکیه این سوال را مطرح کرد که آیا رفتار آمریکا در قبال ترکیه شایسته یک همپیمان عضو ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک ) است.
وی همچنین تاکید کرد که کشورش از ایجاد یک گروه تروریستی در مرزهای خود چشم پوشی نخواهد کرد و تمام گذرگاه های تروریست ها را در مرز جنوبی خود نابود خواهد کرد.
اردوغان در دفاع از حضور نظامی ترکیه در خاک سوریه هم گفت: آمریکا هزاران کیلومتر دورتر از سرزمین خود برای تامین امنیت کشورش در سوریه حاضر شده است پس چگونه از ما انتظار دارد که با داشتن 911 کیلومتر مرز مشترک با سوریه و وجود تهدیدات از حضور نظامی در داخل سوریه چشم پوشی کنیم.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 28 آذر ماه به صورت رسمی خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه را اعلام کرد.
رسانه ها می گویند که ترامپ پس از تماس تلفنی با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه تصمیم به عقب نشینی از سوریه گرفته اما برخی منابع دیگر می گویند که این تصمیم از قبل اتخاذ شده و در آن تماس تلفنی به اردوغان اطلاع داده شد.
پس از این گفت وگوی تلفنی، اردوغان تهدیدهای خود علیه کردهای مستقر در شمال شرق سوریه را از سر گرفت و وعده داد که به نیروهای آمریکایی آسیبی نرسد.
چندی قبل نیز اردوغان در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه، شرط احیای تمامیت ارضی سوریه را خروج شبه نظامیان کرد از شهر منبج و مناطق شرق رودخانه فرات دانست.
وی تصریح کرد: تمامیت ارضی سوریه بدون خروج شبه نظامیان کرد از منبج و اراضی شرق فرات ممکن نیست.
ناظران معتقدند اعلام خروج آمریکا از سوریه، راه را برای اقدامات نظامی ترکیه باز کرد که پیشتر اعلام کرده بود از سوی کردهای شمال سوریه با اقدامات تحریک آمیز مواجه است.
ترکیه که به شدت نگران تحرکات کردها در همسایگی خود و اوضاع ادلب است، از دیرباز اعلام کرده که برای سامان دادن به اوضاع و مقابله با یگان های کرد مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) در شمال سوریه در صورت لزوم از قدرت نظامی بهره خواهد برد.
اما بازگشت کردها به دامن دولت مرکزی سوریه باعث شده که ترکیه در صورت هر حرکتی در قبال کردها خود را در مقابل ایران، روسیه و دولت قانونی سوریه ببیند.