ورود اردوغان و باغچلی به یک دعوای استانی

آناخبر/ حسین گولرجه/ روزنامه استار ترکیه: برخورد خاص اردوغان و باغچلی با یک دعوای استانی خبر ساز شد.

 

می‌دانیم که ائتلاف جمهور٬ یعنی ائتلاف دو حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان و حرکت ملی به رهبری دولت باغچلی٬ ائتلاف سیاسی و فکری مهمی است و قرار است این ائتلاف به شکل جدی بر سرنوشت ترکیه و آینده کشور تاثیر بگذارد، اما برخی‌ها محتوای فکری و اهمیت سیاسی موضوع را درک نکردند و گهگاه دست به اقدامات و بیان اظهاراتی می‌زنند که ممکن است به ائتلاف بزرگ لطمه بزند.

چند روز پیش شاهد این بودیم که در استان سامسون بین کادرهای برتر این دو حزب یک دعوای سیاسی مهم به وجود آمد. حزب حرکت ملی در سامسون اعلام کرده بود که می‌خواهد 7 شهرداری از مجموع 18 شهرداری استان را در اختیار بگیرد.

اما مسئول شاخه استان سامسون حزب عدالت و توسعه٬ با این امر مخالفت کرده و اعلام کرده بود: در حال حاضر٬ اختیار این شهرداری‌ها را در دست داریم و در انتخابات نیز نامزد معرفی می‌کنیم و همه آنها را به دست خواهیم آورد.

چرا باید شهرداری‌ها را به حزب حرکت ملی بدهیم؟ آنها نهایتاً باید به گرفتن دو یا سه شهرداری راضی شوند.

از دیگر سو یکی از نمایندگان حزب حرکت ملی در مجلس پشت تریبون رفته و اعلام کرد: اصلاً لازم نیست ائتلافی بین ما و حزب عدالت و توسعه به وجود بیاید. ما راه خودمان را می‌رویم و تمام شهرداری‌ها را در دست می‌گیریم.

وقتی که دعوا بین دو حزب بالا گرفت٬ همه منتظر آن بودند که اردوغان و باغچلی به عنوان بزرگان و رهبران حزب٬ تصمیم قاطعانه‌ای در برابر این موضوع بگیرند.

اردوغان فوراً دستور داد مسئول شاخه استانی حزب اخراج شود. در طرف مقابل دولت باغچلی نیز دستور داد نماینده حزب او با درخواست اخراج از حزب٬ روانه کمیسیون دیسیپلین حزبی شود تا همه بدانند که این ائتلاف برای این دو رهبر مهم ترکیه تا چه اندازه اهمیت دارد.

آیا در دست گرفتن اختیارات یکی دو شهرداری کمتر و بیشتر مهم‌تر است یا ایستادگی در برابر ائتلافی به نام ذلت (کنایه به ائتلاف ملت) و مبارزه با فتح الله گولن، پ.ک.ک و داعش و دیگران؟