روزنامه جمهوریت: چه کسی دروغ‌های ترامپ را باور می‌کند؟

آناخبر/بارش دوست ار/ روزنامه جمهوریت : همچنان که می‌دانید چند روز پیش روزنامه برجسته واشنگتن‌پست در یک گزارش تهیه اعلام کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به طور میانگین در سال 2018 میلادی هر روز 15 بار دروغ گفته است.

 

 ابعاد اخلاقی این مسئله را یک سو بگذاریم و به این فکر کنیم که آن صندلی که ترامپ بر روی آن نشسته٬ یک صندلی معمولی نیست. او رئیس جمهور آمریکاست و تمام تصمیمات و رفتارهای او بازتاب‌های سیاسی خاصی دارد و بسیاری از مسائل جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بدون شک٬ ترکیه نیز یکی از کشورهایی است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر تصمیمات٬ اقدامات٬ دروغ‌ها و رفتارهای ترامپ قرار می‌گیرد.

اما یکی از مشکلات بسیار جدی که در کشور ما وجود دارد این است که در حال حاضر بخش قابل توجهی از جامعه ما از مردم عادی بگیر تا استادان دانشگاه٬ نویسندگان٬ روزنامه‌نگاران٬ روشنفکران و افراد نخبه همگی باور و اعتماد کاملی به دروغ‌ها و رفتارهای ترامپ و آمریکا دارند.

آنها به شکل عجیبی شیفته آمریکا هستند و خیلی وقت‌ها احساس غرور می‌کنند از این که از ارزش‌های آمریکایی دفاع کنند. آنها بدون اینکه بخواهند مدافع امپریالیسم می‌شوند و حتی گاهی به چنین چیزی افتخار می‌کنند.

فرقی نمی‌کند از کدام جناح باشند. از پان ترکیست‌ها بگیر تا محافظه‌کاران اسلامگرا و سوسیال دموکرات‌ها و دیگران. به همین خاطر است که این افراد در نگرش‌ها، تحلیل‌ها و رویکردهای سیاسی شان تجدید نظر نمی‌کنند و نمی‌بینند که این دنیا چقدر تغییر کرده است.

آنها قدرت اثرگذاری روسیه را نمی‌بینند٬ بهار عربی را درست تحلیل نمی‌کنند٬ نمی‌توانند ببینند که ایران چه نفوذ منطقه‌ای قابل توجهی دارد٬ مقاومت رژیم سوریه را نمی‌بینند٬ فاصله گرفتن آلمان از آمریکا٬ قدرت گرفتن عجیب چین و خیلی چیزهای دیگر را نمی‌بینند. مهم این است که آنها نمی‌خواهند باور کنند که آمریکا ضعیف شده و عقب نشسته است.

به طور کلی می‌توان گفت که رفتارهای امپریالیسم در منطقه و مداخله‌های بی‌نتیجه آمریکا در مسائلی همچون افغانستان٬ عراق٬ سوریه٬ انقلاب‌های رنگی٬ مسائل فلسطین٬ لبنان٬ یمن٬ بحرین و سایر نقاط جهان ارتباط مستقیمی با نیازهای امپریالیستی دارد. اگر اقتصاد سیاسی را نفهمیم و ابعاد نیازهای اقتصادی امپریالیسم را تحلیل نکنیم٬ نمی‌توانیم در این مورد به نتایج روشنی برسیم.