۲۰ کشته و ۳۵ زخمی طی درگیری‌های النصره با شورشیان تحت حمایت ترکیه در غرب حلب

آناخبر: دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد، حدود ۲۰ شورشی در درگیری‌های خشونت‌آمیز میان گروه‌های شورشی نور الدین زنکی و هیئت تحریرالشام در غرب حلب کشته شدند.

 

به گزارش ایسنا، هیئت تحریرالشام (جبهةالنصره سابق) و گروه‌های نظامی وابسته به جبهه ملی آزادی‌بخش بر استان ادلب و بخش‌هایی از استان‌های هم‌جوار آن از جمله حومه غرب حلب کنترل دارند که همچنان این منطقه شاهد درگیری داخلی میان گروه‌های رقیب است.

در این راستا، هیئت تحریرالشام روز دوشنبه جنبش "نور الدین زنکی"؛ یکی از بارزترین گروه‌های جبهه آزادی‌بخش ملی و تحت حمایت آنکارا را به کشتن پنج تن از نیروهایش متهم کرد تا به صورت مستقیم به پایگاه‌های آن در حومه غربی حلب حمله کند.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه که وابسته به مخالفان است به خبرگزاری فرانسه گفت، درگیری‌های داخل گروه‌های شورشی در روز سه‌شنبه منجر به کشته شدن ۱۷ شورشی شد که ۱۲ تن آنها عضو هیئت تحریرالشام و پنج تن عضو جنبش زنکی بودند، علاوه بر آنها دو غیرنظامی موجود در میان آنها نیز جان باختند. همچنین در اثر این درگیری‌های مستمر حدود ۳۵ تن دیگر زخمی شدند.

طبق اعلام این سازمان، هیئت تحریر الشام حین حمله به جنبش نورالدین زنکی که به شکل اساسی در غرب حلب فعالیت دارد، به دو روستا کنترل یافت و سپس به شهرک دارعزه یورش برد و درگیری‌ها همچنان در این منطقه ادامه دارد.

گروه‌های شورشی دیگر نیز برای جنگ در کنار جنبش زنکی به جبهه آزادی‌بخش ملی پیوستند و گروه‌های حامی آنکارا در شمال شرق حلب هم تجهیزات نظامی برای مقابله با هیئت تحریرالشام ارسال کردند.

ادلب و مناطق اطراف آن از دو سال گذشته شاهد تنش میان هیئت تحریر و گروه‌های دیگر در راس آنها دو جنبش "احرارالشام" و نورالدین زنکی است. این استان و اطراف آن تحت نفوذ ترکیه قرار دارند و ایست‌های بازرسی این کشور در این مناطق مستقر هستند.

در اثر درگیری‌های داخلی شورشی‌ها طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ هیئت تحریر توانست گروه‌ها را از مناطق گسترده بیرون کرده و قدرت بیشتری به دست آورد و مناطق بیشتری در اختیار داشته باشد، این درحالی است که دیگر گروه‌ها در مناطق محدودی مستقر هستند.

روسیه و ترکیه ۱۷ سپتامبر توافق‌نامه ایجاد منطقه عاری از سلاح را امضا کردند و آنکارا چند هفته بعد از پایان خروج سلاح‌های سنگین از این منطقه خبر داد اما مرحله دوم این توافق‌نامه هنوز اجرایی نشده است که قرار بود شورشی‌ها و در راس آنها هیئت تحریرالشام از منطقه خارج شوند.