اعتراض حقوقدانان به نامزد شدن رئیس مجلس ترکیه در انتخابات

آناخبر: برخی از حقوقدانان بر این باورند که تداوم ریاست بن‌علی یلدرم در مجلس ترکیه در حالی که در حوزه استانبول نامزد انتخابات شده٬ مغایر با قانون اساسی ترکیه است.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه جمهوریت٬ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه٬ دیروز بن علی یلدرم رئیس مجلس و نخست وزیر پیشین را به عنوان نامزد حوزه استانبول در انتخابات شهرداری‌ها معرفی کرد که این اقدام موجب اعتراض برخی از حقوقدانان ترکیه شد.

پروفسور نجمی یوزباشی اوغلو که تخصص او در حوزه قانون اساسی است٬ در این مورد می‌گوید: بر اساس نص قانون اساسی ترکیه و در ماده 94 این قانون٬ رئیس مجلس حق ندارد در مراسم و برنامه‌های احزاب شرکت کند.

همچنین سبیح کاناد اوغلو سردادستان افتخاری قوه قضائیه در این مورد گفته است: جناب یلدرم نخست وزیر بوده و به خوبی می‌داند که قانون اساسی با این اقدام مخالف است. از او انتظار نداشتم به این شکل٬ قانون را نادیده بگیرد.
این در حالی است که دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی که با رجب طیب اردوغان ائتلاف جمهور را تشکیل داده٬ از نامزد شدن رئیس مجلس حمایت کرده و معتقد است که ریاست مجلس با نامزدی در انتخابات شهرداری٬ مغایرتی ندارد.

روزنامه جمهوریت٬ امروز در تیتر صفحه نخست برای اعتراض به نامزد شدن رئیس مجلس در انتخابات شهرداری٬ چنین تیتری را به کار برده است: قانون اساسی به سطل زباله انداخته شد.