قمار اردوغان برای انتخابات شهرداری‌های ترکیه

آناخبر: در صورت شکست اردوغان در انتخابات استانبول، ابهت و کاریزمای خودش و حزب عدالت و توسعه در هم می‌شکند و می‌تواند سرآغازی برای سلسله شکست‌های اردوغان و حزب حاکم ترکیه در عرصه سیاسی این کشور باشد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، انتخابات شهرداری‌های ترکیه در 31 مارس 2019 برگزار خواهد شد و رقابت حساسی بین احزاب ترکیه برای در دست گرفتن شهرداری‌های این کشور در جریان است.
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و رئیس حزب عدالت و توسعه به شدت مشغول فعالیت برای انتخابات شهرداری‌های ترکیه است و در حال تعیین نامزدهای شهرهای مختلف این کشور است.
حزب عدالت و توسعه برای موفقیت در این انتخابات بر روی شهرهای بزرگ متمرکز شده است. اما خودشان هم می‌دانند که برای موفقیت در انتخابات شهرداری‌ها کار بسیار سختی پیش رو دارند.
اردوغان برای شهر ازمیر، نیهات زیبکجی وزیر سابق را در نظر گرفته است. اما نکته قابل تأمل در مورد زیبکجی این است که وی اهل شهر دنیزلی است و نامزدی وی برای شهرداری ازمیر باعث شده است که همه سیاستمداران من‌جمله حزب عدالت و توسعه را متعجب شوند، حتی بسیار از اعضای این حزب از هم اکنون اعتراف می‌کنند که موفقیت در ازمیر با زیبکجی غیرممکن است.
در مورد شهر آنکارا هم وضعیت مشابهی حاکم است. مهمت اوزهاسکی تعیین شده است که او هم وزیر سابق ترکیه بوده و اهل شهر قیصریه است و برای آنکارایی‌ها بیگانه است. به طوری که اهالی آنکارا حاضر هستند که به نامزدی از اهل شهرهای یوزقاتلی، چوروملو و چانقیرلی رأی بدهند اما به نامزد اهل قیصریه رأی نمی‌دهند.
کلان‌شهر استانبول به عنوان قطب گردشگری و تجاری ترکیه دارای چنان جایگاه بزرگی است که قادر است به تنهایی بر تمام معادلات سیاسی و اجتماعی ترکیه اثر بگذارد. به طوری که پیش از آنکه حزب عدالت و توسعه تشکیل شود، رجب طیب اردوغان موفقیت خود در عرصه سیاسی ترکیه را با شهرداری استانبول استارت زده بود و به هیچ عنوان دوست ندارد که روند پیروزی‌هایش با شکست در شهرداری استانبول به پایان برسد.
همه سران احزاب و فعالان سیاسی و تحلیلگران ترکیه در این نقطه متفق‌القول هستند که به دست آوردن پیروزی در استانبول به منزله به دست آوردن اداره ‌کل ترکیه است.
به همین خاطر اردوغان برای شهر استانبول حاضر به ریسک شده و بن علی یلدریم را در نظر گرفته است. اما برخی مشکلات در این راه وجود دارد. یلدیرم به شخصه راضی به این نامزدی نیست. در دوران نخست‌وزیری‌اش تمام اختیاراتش را اردوغان به دست گرفته بود و پس از پایان نخست‌وزیری‌اش با مشکلات و تنش‌های زیادی به خصوص با برات آلبایراک داماد اردوغان مواجه شد. یلدیرم از این مسئله واهمه دارد که پس از پیروزی در انتخابات شهرداری استانبول این مسئولیت با نظر اردوغان و آلبایراک از وی سلب شود و به فرد دیگری سپرده شود.
بن‌علی یلدیریم آخرین نخست‌وزیر جمهوری ترکیه است و در حال حاضر ریاست مجلس را بر عهده دارد. وی از ابتدای تأسیس حزب عدالت و توسعه در کنار اردوغان قرار داشت و به عبارتی شخص دوم این حزب پس از اردوغان محسوب می‌شود. اردوغان برای تضمین موفقیت در استانبول، شخص دوم حزب عدالت و توسعه را وارد صحنه می‌کند. به عبارت دیگر اردوغان قمار می‌کند چراکه در صورت شکست در انتخابات استانبول، ابهت و کاریزمای خودش و حزب عدالت و توسعه در هم می‌شکند و می‌تواند سرآغازی برای سلسله شکست‌های اردوغان و حزب حاکم ترکیه در عرصه سیاسی این کشور باشد.