پروین بولدان: تا زمانی که قفل بزرگ بر در زندان عبدالله اوجالان است؛ مذاکره جدید با دولت اردوغان غیرممکن است

آناخبر: رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در اظهاراتی با تاکید بر این که تا زمانی که قفل بزرگی بر در زندان امرالی است؛ آغاز یک روند مذاکرات جدید غیرممکن است تصریح کرده است: ما برای مبارزه با حزب حاکم عدالت و توسعه به راه افتاده ایم نه مذاکره.

به گزارش  روزنامه حریت، پروین بولدان، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در اظهاراتی با اشاره به افزایش موج دستگیری های اعضای حزب دموکراتیک خلق ها در آستانه انتخابات محلی در ترکیه عنوان کرده است: در آستانه انتخابات یک بار دیگر با افزایش فشارها علیه حزب دموکراتیک خلق ها روبه رو هستیم. هر روز صبح به طور قطع در استان های مختلف ترکیه با خبر دستگیری دوستانمان از خواب بیدار می شویم، ولی هر چقدر شما دستگیر کنید ما زیادتر خواهیم شد. در طول روند مذاکرات صلح در هیچ جای کشور هیچ کس جان خود را در درگیری از دست نداد و مادران این کشور گریان نشد. کاری که انجام می دادیم کار بسیار شرافتمندانه ای بود. کسانی که ما را نماینده معرفی می کنند هر زمان این را اعلام می کنیم: این وظیفه را یک بار دیگر به ما بدهند یک بار دیگر هم قبول خواهیم کرد و یک بار دیگر مسئولیت را خواهیم پذیرفت. ولی کسانی که این روند را نابود کرده اند اکنون در تلاش برای ایجاد یک ذهنیت دیگر در میان مردمان هستند. کسانی که ادعا می کنند در اسلو یک روند مذاکرات جدیدی آغاز شده است بدانند تا زمانی که در درهای زندان امرالی قفل بزرگی وجود دارد روند مذاکرات و روند صلح به هیچ عنوان نمی تواند وجود داشته باشد. زمانی که در زندان های ترکیه گروگان های سیاسی وجود دارند امکان ندارد چنین روند مذاکراتی آغاز شود. ما نه برای مذاکره با حزب عدالت و توسعه بلکه برای مبارزه با آنان به راه افتاده ایم.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به حکم اخیر دادگاه حقوق بشر اروپا مبنی بر آزادی صلاح الدین دمیرتاش از زندان نیز خاطرنشان کرده است: حکم دادگاه حقوق بشر اروپا حکم حقوقی است. امروزه معرفی کردن این حکم به عنوان یک حکم سیاسی توسط رئیس جمهور ترکیه از این منظر بسیار مهم است که شما تصمیم دادگاه حقوق بشر اروپا را به عنوان یک تصمیم سیاسی می دانید ولی باید بدانید  دوستان ما را که در زندان ها گروگان گرفته اید با یک تصمیم سیاسی به زندان فرستاده اید. نادیده گرفتن حکم دادگاه حقوق بشر اروپا به معنی عدم استقلال دستگاه قضا در ترکیه است. اگر در ترکیه دستگاه قضا مستقل بود این حکم تا این لحظه اجرایی شده و دمیرتاش آزاد می شد. هر لحظه ای که دمیرتاش  در زندان است یک بی قانون محض است و به این بی قانونی نیز قضات و دادستان هایی امضا می زنند که زیر سلطه کاخ ریاست جمهور ترکیه هستند. شما باید به این حکم عمل کرده و دمیرتاش را آزاد کنید.

لازم به ذکر است که حزب دموکراتیک خلق ها شاخه سیاسی گروه تروریستی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در ترکیه محسوب می شود. اتهام و حکم زندان بسیاری از اعضای این حزب به خصوص صلاح الدین دمیرتاش به علت تبلیغ برای گروه تروریستی پ.ک.ک بوده است.