تنش جدید در روابط ترکیه و اروپا بر سر یک زندانی

آناخبر: ترکیه و اروپا بر سر ادامه زندان و یا آزادی صلاح‌الدین دمیرتاش رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق ها و نامزد ریاست جمهوری ترکیه بار دیگر روی در روی هم قرار گرفتند.

به گزارش ایرنا، دمیرتاش از 14 آبان سال 1395 (حدود دو سال پیش) به اتهام همکاری با گروه های تروریستی، تحریک مردم به شورش و چند اتهام دیگر در زندان استان ادیرنه در غرب ترکیه در بازداشت موقت به سر می برد و برای او درخواست 142 سال زندان شده است.
این فعال سیاسی کردتبار که از درون زندان، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شده و در انتخابات سوم تیرماه نامزد حزب دموکراتیک خلق ها بود، توانست حدود هشت درصد آرای مردم ترکیه را کسب کند.
دو روز پیش دادگاه حقوق بشر اروپا در جریان رسیدگی به شکایت وکلای صلاح الدین دمیرتاش، طی حکمی خواستار آزادی این رهبر پیشین حزب دموکراتیک خلق های ترکیه شد.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در پی مطرح شدن این درخواست و صدور حکم از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا، اعلام کرد: حکم دادگاه حقوق بشر اروپا، ترکیه را مجاب و مجبور به انجام این حکم نمی کند.
وی تاکید کرد: تا به امروز بیشتر تصمیماتی که از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا در ارتباط با پرونده های گروه تروریستی پ.ک.ک صادر شده، به نفع آنها بوده است.
اردوغان دادگاه حقوق بشر اروپا را به اقدام متقابل تهدید کرد و گفت: هیچ زمان دادگاه حقوق بشر اروپا اقدامی نکرده که مانع ترور در ترکیه شود و هر زمان باعث ادامه ترور شده است و باز هم ترور مانند گذشته ادامه دارد و تاوان و هزینه آن را نیز ملت ترک پرداخت می کند.
عبدالحمید گل وزیر دادگستری ترکیه نیز در واکنش به درخواست دادگاه حقوق بشر اروپا برای آزادی صلاح الدین دمیرتاش گفت که همه باید به حکم صادره از سوی دستگاه قضایی مستقل ترکیه احترام بگذارند.
وی با اشاره به ادامه روند محاکمه دمیرتاش در محاکم قضایی ترکیه افزود: درخواست دادگاه حقوق بشر اروپا از سوی دادگاهی که این محاکمه را انجام می دهد، ارزیابی خواهد شد ولی حکم نهایی درباره وی را دستگاه قضایی مستقل ترکیه صادر خواهد کرد.
صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق های ترکیه هم که از حدود دو سال پیش در زندان به سر می برد، در پی صدور حکم دادگاه حقوق بشر اروپا در خصوص آزادی وی و رد این حکم از سوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نامه ای نوشت: همزمان با حکمی که از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا صادر شده، وضعیت گروگان سیاسی بودنم به صورت حقوقی تصویب شده است.
روزنامه جمهوریت ترکیه به نقل از وی نوشت: اقدامات علیه حزب دموکراتیک خلق ها، دستگیری و محاکمه اعضای آن به هیچ عنوان حقوقی نبوده و بنا به دلایل سیاسی انجام شده است و تمامی مراجع قضایی ترکیه با صدور احکام غیرقانونی نقض قوانین بسیار بزرگی را مرتکب شده اند و این موضوع با حکم دادگاه قانون اساسی اروپا با قاطعیت پذیرفته شده است.
دمیرتاش با اشاره به زندانی شدن خود در مدت دو سال گذشته عنوان کرد: حکم دادگاه حقوق بشر اروپا دارای ابعاد بسیار مهم و نتایج بسیار جدی خواهد بود.
سزای تمل لی و پروین بولدان روسای مشترک حزب دمکراتیک خلق ‌های ترکیه نیز در بیانیه ‌ای خواستار آزادی فوری صلاح ‌الدین دمیرتاش رهبر سابق تشکیلات خود شده و خواستار تکمین دولت ترکیه به حکم دادگاه قانون بشر اروپا مبنی بر آزادی دمیرتاش شدند.
روسای مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در بیانیه خود حبس دمیرتاش را در دو سال گذشته غیر حقوقی خواندند.
دانیل هولتگن سخنگوی شورای اروپا نیز در پی مخالفت اردوغان با حکم دادگاه حقوق بشر اروپا مبنی بر آزادی دمیرتاش از زندان در پیامی عنوان کرد: ترکیه باید به حکم آزادی دمیرتاش عمل کند.
روزنامه اورنسل به نقل از هولتگن نوشت: بر اساس قوانین و توافقنامه های بین المللی ترکیه لازم است تا به حکم صادر شده از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا در راستای آزادی صلاح الدین دمیرتاش عمل کند چرا که ماده 46 توافقنامه حقوق بشر اتحادیه اروپا تمام دولت ‌های عضو را مجبور به اجرای احکام دادگاه حقوق بشر اروپا کرده است.
حدود سه ماه پیش شعبه نوزدهم دادگاه جزایی آنکارا با صدور حکمی، به تداوم حبس صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق ها و نامزد انتخابات اخیر ریاست جمهوری ترکیه به اتهام 'هدایت گروه تروریستی' رای داد.
برخی مقامات دولت ترکیه منتقد جدی مواضع حزب دموکراتیک خلق های ترکیه از جمله صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق این تشکیلات سیاسی هستند و آنها را حامی تروریست ها و نماینده نیروهای پ.ک.ک در داخل پارلمان ترکیه می دانند.
سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه تابستان امسال در گفت و گو با تلویزیون خبر.تورک اظهار کرد: حزبی به نام دموکراتیک خلق ها(ح.د.پ) وجود ندارد بلکه این تشکیلات، شاخه سیاسی حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) محسوب می شود و کسی نمی تواند امروز منکر روابط مخفیانه و منافع مشترک میان حزب دموکراتیک خلق ها و پ.ک.ک شود.
وزیر کشور ترکیه مدعی صدور دستور قتل 53 انسان در کوبانی توسط دمیرتاش شد.