وزیر تجارت ترکیه: تجارت ایران و ترکیه به رغم تحریم آمریکا افزایش یافته است

آناخبر: رخسار پکجان وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد که به رغم تحریم آمریکا علیه تهران، در 9 ماه سال جاری روابط تجاری ایران و ترکیه افزایش یافته و به رقم 7.4 میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش ایرنا، پکجان در مصاحبه با خبرنگاران اقتصادی ترکیه، حجم مبادلات تجاری کشورش با ایران را در سال گذشته میلادی حدود 11 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: در 9 ماه امسال این رقم به 7.4 میلیارد دلار رسیده است.
وی با اشاره به احتمال تحقق حجم تجارت ایران و ترکیه به اندازه سال گذشته میلادی اظهار کرد: هر دو کشور دستیابی به تجارت 30 میلیارد دلاری مشترک را هدف گذاری کرده اند.
وزیر تجارت ترکیه همچنین درباره تاثیر تحریم های آمریکا در تجارت ترکیه با ایران و معافیت آنکارا در اعمال تحریم ها علیه تهران نیز گفت: ما در منطقه خاورمیانه زندگی می کنیم و با کشورهای ایران، سوریه و عراق همسایه هستیم و به همین دلیل باید به تداوم همکاری های تجاری دو جانبه و چندجانبه با یکدیگر بپردازیم.
وی تاکید کرد: ترکیه انتظار دارد که آمریکا در حوزه انرژی ترکیه را از اعمال تحریم ها علیه ایران معاف کند چرا که دولت آنکارا در این حوزه با ایران قرارداد خرید دارد و اگر خرید گاز خود را متوقف کند، باید جریمه آن را بپردازد و بنابراین در شرایط انصراف از آن نیستیم.
وی تصریح کرد: اخبار دریافتی حاکی از حضور ترکیه در لیست کشورهای معاف از اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران است و ما نیز چنین انتظاری داریم و البته روز دوشنبه همه چیز در این خصوص روشن می شود.
روز گذشته رسانه های ترکیه با استناد به سخنان مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از احتمال معافیت ترکیه در تحریم ها علیه ایران خبر دادند و فاتح دونمز وزیر انرژی این کشور نیز به صورت تلویحی این خبر را تایید کرد و گفت: ما هم خبر معافیت ترکیه شنیدیم اما تاکنون ابلاغیه رسمی دریافت نکرده ایم.
اواخر سپتامبر سال جاری ( شهریور ) مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه پس از دیدار سه جانبه با همتایان ایرانی و روسی خود در جمع خبرنگاران به موضوع تحریم های واشنگتن علیه تهران پرداخت و گفت: ترکیه بدون توجه به تحریم یکجانبه آمریکا، به تجارت خود با ایران ادامه خواهد داد.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز اوایل ماه گذشته میلادی در نخستین نشست مجلس ترکیه پس از تعطیلات تابستانی، گفت: 'تحریم آمریکا علیه ایران و تلاش برای منزوی کردن آن را صحیح نمی دانیم.'
وی افزود: اعمال تحریم در خصوص مسایلی که ممکن است توسط نهادهای بین المللی براحتی حل و فصل شود، به معنای مجازات کشورهای دیگر بوده و هر گونه تلاش در این زمینه نادرست است.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه تحریم های آمریکا علیه ایران را بی اثر خواند و گفت: به رغم تصور آمریکایی ها، تهران در دوره گذشته تحریم ها از هم نپاشید.
اردوغان تأکید کرد: ترکیه انرژی خود را از ایران تأمین می کند و اگر نیاز خود را از جمهوری اسلامی تأمین نکنیم، چه کسی در فصل زمستان کشور ما را گرم خواهد کرد؟