نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه/ تحرک های مسموم قوم‌گرایان فرصت تاریخی برای تبریز را از کف ربود

 آناخبر/ابراهیم مختاری:تحرک های مسموم قوم‌گرایان فرصت تاریخی نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای تبریز را از کف ربود.

در حالی که شمارش معکوس برای یک اتفاق بزرگ جهانی در تبریز آغاز شده بود و قرار بود نشست سه‌جانبه ایران، ترکیه و روسیه در مورد مسائل سوریه در 16 شهریور در تبریز برگزار شود، خبری که بعد از ظهر چهارشنبه هفتم شهریور منتشر شد، مردم تبریز را شوکه کرد و اعلام شد محل این نشست از تبریز به تهران تغییر یافت.

نشست‌های دوره‌ای ایران، ترکیه و روسیه بر سر مسائل سوریه در زمستان سال گذشته در شهر سوچی روسیه، در بهار امسال در آنکارا پایتخت ترکیه برگزار شد و قرار بود این نشست بین‌المللی در تابستان امسال در ایران برگزار شود.

مکان نشست سه‌جانبه ایران، ترکیه و روسیه که پیش از این قرار بود در 16 شهریور در تبریز برگزار شود، به یک باره تغییر کرد و به تهران منتقل شد. این تغییر در حالی انجام شد که استانداری آذربایجان شرقی از آمادگی و تأمین امنیت کامل برای برگزاری این نشست خبر داده بود.

پیش از این، شهر تبریز به عنوان یک شهر تاریخی و سیاسی و به دلیل یدک کشیدن عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 میزبان این نشست سه‌جانبه انتخاب شده بود. اما به دلیل تحرکات قوم‌گرایان و فراخوان سر دادن شعارهای تجزیه‌طلبانه در استقبال از رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و بازنشر ویدئوی منتسب به اردوغان در مورد ایران و مردم آذربایجان باعث لغو این نشست در تبریز شد. اردوغان در این ویدئو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ان تی وی» گفته بود: ایرانی‌ها، ملی‌گرایی پارسی متکی بر مذهب تشیع را در عراق پیش می‌برند ولی در ایران آذری‌ها نیز حضور دارند و اگر از این زاویه به مسئله بنگریم، موضوع برای آن‌ها بسیار متفاوت خواهد بود.

انتخاب شهر منتخب از اختیارات کشور میزبان است. امنیت، زیبایی و تمیزی و اهمیت سیاسی و تاریخی برای میهمانان از مؤلفه‌های اصلی شهر میزبان است که تبریز همه این مؤلفه‌ها را در حد اعلاء داشت.

روس‌ها برای نشان دادن اقتدار و حاکمیت مطلق خود به ایران، ترکیه و کل دنیا شهر سوچی را به عنوان شهری ییلاقی، توریستی، چرکس نشین و مستعمره روسیه در دریای سیاه برای نشست سه‌جانبه سوریه انتخاب کردند.

ترکیه آنکارا را به عنوان یک شهر امن، کلاسیک، مدرن، تمیز و مظهر اقتدار و عظمت دولت این کشور و برای یادآوری اهمیت مسلمانان سوریه و جهان برای ترکیه انتخاب کرد.

اما ایران می‌توانست تبریز را به عنوان یک شهر مدرن، تاریخی، سیاسی و ترک‌نشین با درجه اهمیت بالا انتخاب کند تا هم بر شائبه امنیتی بودن شهر تبریز و بی‌توجهی مرکز به آن خط بطلان بکشد و هم اقتدار ایران را به رخ روسیه و ترکیه بکشد، چراکه تبریز یادآور مقاومت جانانه در برابر تجاوزات روسیه و عثمانی به ایران بوده است و با اینکه بارها تحت اشغال متجاوزان روسی و عثمانی قرار گرفته است، همواره متجاوزان را از خاک خود بیرون کرده و به آغوش ایران بازگشته است.

اما قوم‌گرایان این فرصت تاریخی را از تبریز گرفتند، چراکه با اقدامات احساسی و نسنجیده خود باعث لغو رویدادی شدند که همه نگاه جهان به خود جلب می‌کرد و برگزاری نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در مورد مسائل سوریه در تبریز می‌توانست نقطه عطفی در تاریخ این شهر باشد و فرصت‌های سرمایه گذرای و جذب گردشگری زیادی برای تبریز ایجاد می‌کرد.