تهدید به مرگ خبرنگار افشاگر رابطه مالی شبکه «ایران اینترنشنال» و عربستان

آناخبر: خبرنگار افشاگر گاردین که از پشت پرده رابطه مالی شبکه «ایران اینترنشنال» و عربستان سعودی خبر داده بود تائید کرد به مرگ تهدید شده بود.

به گزارش ایرنا، سعید کمالی دهقان پس از دو روز سکوت در توییتی اعلام کرد که یازدهم اکتبر یعنی 9 روز پس از انتشار اولین گزارش گاردین درباره پشت پرده ایران اینترنشنال و محمد بن سلمان، به مرگ تهدید شده بود.
او در این توییت، تصویری را منتشر کرد که سنگ‌ قبر او را نشان می‌دهد. وی بااین‌حال اعلام کرد که سالم است و مادرش دیروز به او پیوسته است.
دهقان جمعه گذشته در توئیتی نوشت: می‌توانم تائید کنم که جمال خاشقچی به این دلیل کشته شد که صبح 26 سپتامبر از استانبول با من تماس گفت و فاش کرد که محمد بن سلمان و سعود القحطانی، شبکه ایران اینترنشنال در لندن را تأمین مالی می‌کنند.
خبرنگار گاردین در توییت دیگری که نشان از نگرانی وی داشت، از خانواده و دوستانش خواسته است که در شرایط فعلی با وی تماس نگیرند.
عربستان ابتدا دست داشتن در قتل این ستون نویس روزنامه واشنگتن پست را رد کرد اما درنهایت در پی فشارهای جهانی اعتراف به قتل وی کرد. طبق اطلاعاتی که در این ‌باره منتشر شده تیمی از عوامل سعودی به ترکیه رفته و تحت هدایت «سعود القحطانی» مشاور وقت دربار سعودی، خاشقچی را به قتل رساندند.
بعد از اعتراف سعودی‌ها به قتل خاشقچی، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی در احکامی جداگانه القحطانی، احمد العسیری معاون دستگاه اطلاعات عمومی و سخنگوی پیشین ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن، سرتیپ محمد مریح معاون اطلاعاتی، سرتیپ عبدالله بن خلیفه الشایع معاون امور انسانی و سرتیپ رشاد المحمادی مدیر اداره اطلاعات عمومی و حفاظت در دستگاه اطلاعات عمومی عربستان را برکنار کرد.
روزنامه گاردین چندی پیش به نقل از منابعی که نام نبرده بود، نوشت: القحطانی نماینده تام الاختیار اطلاعاتی بن سلمان، در تامین بودجه تلویزیون ایران اینترنشنال دست داشته است.
این روزنامه تاکید کرد: عربستان که کوچکترین انتقادی از سیاست های خود را برنمی تابد حالا شبکه ای به راه انداخته تا از طریق فعالیت های جانبدارانه آن، رقیب منطقه ای خود ایران را تحت فشار قرار دهد.
در گزارش این نشریه انگلیس آمده بود: بودجه تلویزیون ایران اینترنشنال مستقر در لندن، از طریق شرکتی تامین می شود که رئیس آن یک تاجر عربستانی است. این تاجر با بن سلمان که به عقیده بسیاری در قتل خاشقچی دست داشته است، روابط نزدیکی دارد.
گاردین در ادامه به بررسی منبع بودجه هنگفت این شبکه پرداخت و نوشت: عربستان سعودی 250 میلیون دلار برای راه انداختن ایران اینترنشنال که هیچ گونه درآمدی از طریق تبلیغات ندارد، هزینه کرده است.
به نوشته این رسانه انگلیسی، اوایل تابستان سال جاری، تلویزیون ایران اینترنشنال به دلیل پوشش خبری زنده گردهمایی منافقین در پاریس که با عربستان سعودی پیوندهایی دارد، مورد انتفاد قرار گرفت.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن افشاگری خبرنگار گاردین درباره پشت پرده شبکه «ایران اینترنشنال» و ولیعهد سعودی را اقدامی شجاعانه خواند.
بعیدی نژاد افزود: مقامات ذی‌ربط از مخاطرات احتمالی برای آقای کمالی آگاه هستند و سفارت نیز با آن‌ها در تماس است.
براساس برنامه اعلام شده کمالی قرار است 28 نوامبر در میزگردی توسط گاردین درباره پشت پرده های جمال خاشقچی افشاگری کند.