قتل خاشقجی، نعل وارونه و پارادکس های شیعی - سنی اردوغان

آناخبر: "رجب" به دنبال "جمال" سنی است و چشم خود را به قتل و عام مردم شیعه و کودکان یمنی توسط عربستان بسته است.

 

رجب طیب اردوغان با تاخیر سوال برانگیز، پیراهن خونی عثمان در جریان قتل جمال خاشقچی را به دست گرفته تا از این فرصت نیز در تاثیر گذاری بر جامعه مسلمانان و کشورهای دوست حاشیه خلیج فارس تاثیر گذارد.
اردوغان پس از تاخیر اعلام خبر سلاخی جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول و پیش از واکنش تند به عربستان در تبانی سه جانیه ترکیه-عربستان-آمریکا کاملا سکوت کرده بود و اولین نشانه این تبانی آزادی ناگهانی برانسون کشیش آمریکایی بود که به تهمت جاسوسی در ترکیه زندانی بود و پس از دو سال حبس از سوی مقامات ترکی آزاد شد و در طول این دو سال ترکیه با تمام وساطت‌ها برای آزادی این جاسوس مخالفت کرده بود و مسئولان ترکی بر این باور بودند که این فرد تروریست است که با گروه تروریستی فتح الله گلن ارتباط داشته و از تروریست های موجود در ترکیه حمایت کرده است و با وجود تمام این اتهام ها ناگهان وی را آزاد کرد.
وی در طی چند روز و طی بازی برنامه ریزی شده بارها با کنترل خروجی خبرگزاری های ترکیه که مالک آنها حزب عدالت و توسعه است مواضع خود را منتشر کرده است که می توان با قرار دادن سطرهایی از واکنش ها به نتایجی رسید.
رییس جمهوری ترکیه با فاش کردن جزيیات قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد آل سعود گفت: همان طوری که اعلام کرده ایم درباره پرونده قتل و جنایت علیه خاشقجي ساکت نخواهیم ماند و باید عاملان این قتل در ترکیه محاکمه شوند.
اردوغان در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه با اشاره به اعزام یک تیم 15 نفره برای قتل این روزنامه نگار سعودی افزود: باید نقش افراد در این ماجرا مشخص شود.
وی در جریان این سخنرانی که به طور همزمان به انگلیسی و عربی ترجمه و منتشر می شد، بیان کرد: 18 نفر در این باره در عربستان دستگیر شده و تحقیقات در ترکیه هم ادامه دارد.
رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد که نتیجه آخرین تحقیقات در پرونده خاشقجي را در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه اعلام خواهد کرد.
اردوغان با تاکید بر مصمم بودن بر اعلام واقعیات در پرونده قتل خاشقجي افزود که همه واقعیت مربوط به این رویداد، به طور آشکار و عریان مشخص خواهد شد.
وی با بیان اینکه به شکلی متفاوت در این زمینه صحبت و جزيیات این رویداد را تشریح خواهد کرد، گفت: قتل خاشقجي برای آنکارا یک اتفاق عادی و معمولی نیست و باید مشخص شود که آن 15 نفر مامور اعزامی از عربستان برای چه به ترکیه آمدند و آن 18 مقام سعودی چرا بازداشت شدند؟رییس‌جمهوری ترکیه بیان کرد: منتظریم که همه مسببان این حادثه مشخص شوند و در این زمینه مسئول هستیم، چراکه خاشقجی در خاک ترکیه و در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است.وی با اشاره به اینکه 15 نفر از عربستان به استانبول آمده و این جنایت را انجام داده اند، تاکید کرد: باید مشخص شود که آن ها از چه کسی اجازه گرفته و به استانبول آمده‌اند.اردوغان با انتقاد از صدور دیرهنگام بازرسی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اضافه کرد: الان مشخص نیست که جسد خاشقجي کجاست.وی با اشاره به ادعای یک مقام سعودی در خصوص تحویل جسد خاشقجي به یک شهروند ترکیه برای معدوم سازی گفت: باید مشخص شود که آن همدست قاتلان چه کسی است؟ و مقامات سعودی باید این را اعلام کنند. رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: کسی نمی تواند بدون پاسخگویی به این سوالات از مسئولیتی که متوجه آن‌هاست، فرار کند.وی با بیان اینکه حادثه به طور یقین با نقشه انجام شده است، خواستار مجازات مسببان و عاملان جنایت علیه خاشقجي شد. وی ادامه داد: ما از ادعای اعلام شده در باره او قانع نشده ایم.اردوغان اضافه کرد: اظهارات سلمان‌بن عبدالعزیز را صادقانه می دانم ولی این جنایت باید از طرق یک هیات بی طرف بین المللی و به صورت عادلانه بررسی شود و دیگران و ناظران نیز این موضوع را بررسی کنند.
اما چرا اردوغان با تاخیر خبرهای بالا را در رسانه های حامی خود منتشرکرد؟
در مورد علت تاخیر در اعلام نتایج تحقیقات صورت گرفته در مورد پرونده قتل خاشقجی باید گفت به احتمال زیاد این تاخیر به خاطر گفتگوهای سه جانبه ای است که سه طرف ترکیه، آمریکا و عربستان در آن به دنبال یافتن گوسفند قربانی می گردند که او را در پرونده قتل خاشقجی به عنوان متهم معرفی کنند و تمام تقصیرها را به گردن او بیندازند تا بن سلمان که متهم مستقیم این قتل است تبرئه شود و این مسئله ای است که رسانه های ترکیه و آمریکا به آن اشاره کرده اند و تاکید کرده اند که فایلی صوتی وجود دارد که در آن بن سلمان به صورت مستقیم دستور قتل خاشقجی را صادر می کند.
حمایت آشکار اردوغان از داعش که از سنی های تکفیری هستند و عدم موضع گیری در مورد جنایت آل سعود در قتل شیعیان بحرین و یمن و عراق و سوریه دست او را به خون مسلمانان آلوده کرده است.
اردوغان به هیچ وجه نمی تواند خود را مدافع حقوق روزنامه نگاران و امنیت جانی آنان نشان دهد زیرا وی یکی از دشمنان شماره یک آزادی اطلاع رسانی است و از سرکوبگرترین مقام های دولتی به شمار میرود که ترکیه را به بزرگترین زندان روزنامه نگاران جهان تبدیل کرده است و کشورش نقش موثری در حمایت از تروریست ها و لجستیک داعش دارد.
ترکیه حمایت های گسترده ای از تجزیه طلبان پان ترکیست نیز دارد و این کشور به لانه دشمنان ایران تبدیل شده است و میثاق نامه های همکاری پانترکیستها با گروهک های بمب گذار و تروریست بعضا با نظارت میت ترکیه در استانبول امضا می شود.

نویسنده: عزت الله حسین خواه