بازی رجب با جسد / رفتار دوگانه و عوامفریبانه ترکیه در جریان قتل خاشقچی

آناخبر: پس از 25 روز از قتل فجیع جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول، ترکیه بر حسب عادت دیرین گردش ناگهانی و غیر قابل پیش بینی انجام داد.

مولود چاووش‌اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه دیروز گفت: این کشور تمایلی به مطرح کردن پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در دادگاه‌های بین‌المللی ندارد.
بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، چاووش‌اغلو این اظهارات را در یک کنفرانس خبری مشترک با ریاض المالکی، وزیر امور خارجه فلسطین بیان کرد.
رسانه های خبری این سخنان را رفتار دوگانه ترکیه نامیدند و از آن به عنوان بازی رجب اردوغان با جسد جمال خاشقجی روزنامه سلاخی شده توسط عوامل محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان سعودی نامیدند.
ترکیه در طول تاریخ همیشه به کشوری ناپایدار در تصمیم ها و تعهدهای سیاسی مشهور است و به این دلیل اتحادیه اروپا از عضویت این کشور بی ثبات در اتحادیه اروپا خودداری می کند.
سازمان های بین المللی دفاع از حقوق روزنامه نگاران، گزارشگران بدون مرز، انجمن قلم، عفو بین الملل، خانه آزادی، کمیسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا از ترکیه و رجب طیب اردوغان به عنوان دشمن شماره یک آزادی بیان و قلم نام می برند و آمارهای بالایی از زندانی کردن صدها منتقد و روزنامه نگار را منتشر کرده اند.
بر پایه گزارش های نهادهای حقوق بشری بیش از 80 فعال رسانه ای و خبرنگار ترکیه ای با اتهام های ساختگی در بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان زندانی هستند اما اردوغان تلاش میکند خود را مدافع روزنامه نگار عربستانی نشان دهد و افکار عمومی جهانی را فریب دهد.
نویسنده های منتقد دولت که از بیم شکنجه و بازداشت از این کشور گریخته اند در تحلیل رفتار اردوغان در جریان قتل جمال خاشقجی می گویند وی می خواهد چهره آسیب دیده و ضد حقوق بشری خود را ترمیم کند.
نویسنده: اکبر افشار