استاندارد دو گانه ترکیه در یک حادثه مشابه / ممنوعیت تحقیق در مورد خبرنگار به قتل رسیده پرس تی وی در ترکیه

آناخبر: دولت اردوغان از 4 سال گذشته (یکشنبه 27 مهرماه 1393) تحقیق در مورد ترور "سرنا شیم" خبرنگار آمریکایی-لبنانی تلویزیون پرس تی وی را ممنوع کرده است.

ترکیه در جریان سلاخی "جمال خاشقجی" روزنامه نگار میانه روی عربستان سعودی نعل وارونه می زند و خود را مدافع حقوق روزنامه نگاران نشان می دهد اما دستگاه اطلاعاتی میت تحقیق درباره مرگ مشکوک "سرنا شیم"خبرنگار پرس تی وی را از مهرماه 1393 ممنوع کرده است.
این خبرنگار در آخرین گزارش خود فاش کرده بود که دیده است نیروهای امنیتی ترکیه، اعضا گروه های تکفیری و داعش را به همراه تسلیحات نظامی در ماشین های برنامه غذایی سازمان ملل به سوریه اعزام می کنند.

تحقیق درباه قتل خبرنگار PRESS TV ممنوع

تلویزیون پرس تی وی روز یکشنبه ۲۷ مهر1393 خبر داد که خبرنگار این شبکه، سرنا شیم (Serena Shim) که در داخل ترکیه و در نزدیکی مرز ترکیه-سوریه اخبار مرتبط به گروه «دولت اسلامی» (داعش) را پوشش می‌داده، در تصادف رانندگی جان خود را از دست داده است.
"سرنا شیم" پیش‌ ازاین، خبرنگار پرس تی وی در لبنان، عراق، و اوکراین بوده است. او خبرنگار لبنانی-آمریکایی پرس تی وی بود، سی سال سن داشت و به همراه همسر و دو فرزندش زندگی می‌کرد.
دولت ترکیه تاکنون اجازه هیچ گونه تحقیقی درباره قتل مشکوک خبرنگار پرس تی وی نمی دهد.
وی پیش از قتل در مقابل دوربین پرس تی وی ادعا کرده بود که مقامات امنیتی ترکیه او را به جاسوسی متهم کرده‌ و تأکید کرد که او هرگز کاری به جز روزنامه‌نگاری نکرده است و با این‌ حال با توجه به برخوردهای مقامات امنیتی ترکیه با روزنامه‌نگاران، ترسیده است.

همسایه های شیم توسط میت توجیه و تهدید شده اند

همسایه های "سرنا شیم" به خبرنگاران و روزنامه اینترنتی و ترک ‌زبان سانلی اورفا، گفته اند که نیروهای امنیتی ترکیه مرتب در اطراف منزل رفت و آمد می کردند و دو بار نیز در ساعاتی از روز همچون سارق وارد منزل وی شده و به تفتیش پرداخته و پس از اطلاع رهگذران به آنان گفته اند که همسایه آنان جاسوس است و هر تحرک وی را به اطلاع میت برسانند.
در هنگام مرگ، "شیم" از تهیه گزارشی در منطقه اورفه و در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه باز می‌گشت در یک سانحه ساختگی ماشین او با یک وسیله نقلیه سنگین (ماشین میکسر بتون‌ساز) برخورد می‌کند.

رسانه های ترکیه نیز از مرگ مشکوک خبرنگار پرس تی وی خبر می دهند

پایگاه اینترنتی حریت ترکیه نیز مرگ این خبرنگار را از جمله «سه مرگ مشکوک» در مرزهای ترکیه با سوریه خوانده بود.
روزنامه ملیت ترکیه نیز گزارش داده بود که شیم در راه بازگشت از محل گزارش به هتلش، در شهر سوروچ در استان اورفا ترکیه، بلافاصله در محل حادثه تصادف ساختگی به صورت مشکوک جان باخته و خبری از هویت راننده و کامیون بدون پلاک وی در اختیار رسانه ها قرار نمی گیرد.

روزنامه جمهوریت در گزارشی دیگر در اواخر مهرماه 1393 آورده بود «شیم پیش از تصادف، به پرس تی.وی گفته بود که سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه (میت) وی را تهدید کرده، زیرا او تصاویری مبنی بر انتقال نیروهای شبه‌نظامی در کاروان‌های حامل کمک‌های انسانی به سوریه را در دست دارد.»

نکته جالب توجه آنجاست که ایرنا به نقل از گزارش جدید حریت نوشته بود؛ "شیم پیش از تصادف، به پرس تی.وی گفته بود که سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه (میت) وی را تهدید کرده، زیرا او تصاویری مبنی بر انتقال نیروهای شبه‌نظامی در کاروان‌های حامل کمک‌های انسانی به سوریه را در دست دارد."

مدیر اتاق خبر شبکه پرس تی وی و رئیس انجمن ملی‌گرایان آمریکا: سیا و میت در قتل سرنا شیم همدست هستند

حمیدرضا عمادی، مدیر اتاق خبر شبکه پرس تی وی هم مرگ شیم را «مشکوک» دانسته و گفته که علت کشته شدن سرنا شیم، می‌تواند افشاگری‌های وی در خصوص همدستی مقامات ترکیه با تروریست‌های گروه داعش و نیز بی‌تاثیر بودن حملات هوایی نیروهای به اصطلاح ائتلاف علیه داعش باشد. خانواده شیم نیز گفته‌اند از طریق قانونی، درباره علت و چگونگی مرگ وی تحقیق می‌کنند.
همزمان رادنی مارتین، رئیس انجمن ملی‌گرایان آمریکا و کارمند سابق کنگره آمریکا گفته «به نظر می‌رسد خانم شیم، قربانی عملیات سیاه سازمان سیا که به احتمال زیاد با همکاری ترکیه انجام شده، بوده است.»
وی یادآور شده است: «از سال ۱۹۵۰، تصادف‌های مضحک و مرگبار، تخصص ویژه نیروهای سیا و موساد بوده است. سیا طی چنین عملیاتی، افرادی را که کارهای مخفیانه‌اش را برملا کنند، هدف می‌گیرد، داعش نیز یکی از همین امور محرمانه است.» مارتین از ترکیه درخواست کرد به مقامات ایرانی اجازه دهد درباره جزئیات و علل مرگ سرنا شیم به تحقیق و بررسی بپردازند.
سربس نظری، سردبیر پرس تی وی در گفتگو با خبرگزاری مهر، عنوان کرده بود: با توجه به اظهارات دو روز قبل خانم سرنا شیم خبرنگار پرس تی وی مبنی بر اینکه مورد تهدید و تعقیب قرار گرفته است، مرگ وی مشکوک بوده و در شرایط مبهمی در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه رخ داده است.
وی گفته بود: ساعت 12:30 به وقت تهران ما با سرینا شیم مصاحبه ای درباره کوبانی داشتیم و قرار بود در بخش خبری ساعت 14:30 نیز گفتگویی با این خبرنگار داشته باشیم.با این حال هنگامی که ما در این ساعت و بر مبنای قرار پیشین با وی تماس گرفتیم، موفق به گفتگو نشدیم.
وی با بیان اینکه دو رو قبل سرنا شیم در مصاحبه با پرس تی وی عنوان کرد مورد تهدید و تعقیب قرار گرفته و متهم به جاسوسی شده، همین مسئله مرگ وی را مشکوک ساخته است.
شيم ضمن بيان اينکه وي در ميان معدود خبرنگاراني بوده که اخبار مربوط به پيکارجويانِ نفوذ کرده به خاک سوريه از طريق مرز ترکيه را پوشش داده است، افزود عکس‌هايي دريافت کرده بود که تروريست‌هاي تکفيري را سوار بر کاميون‌هاي سازمان جهاني غذا و ديگر نهادهاي غير دولتي در حال عبور از مرز ترکيه به سوريه نشان مي‌داد.

خانواده سرنا اعلام کرده اند این تصادف کاملا مشکوک است

به گزارش پرس تی‌وی اعضای خانواده‌ی سرنا شیم، خبرنگار آمریکایی-لبنانی شبکه پرس تی‌وی معتقدند مرگ دخترشان در ترکیه در تصادفی مشکوک رخ داده است.
خانواده سرنا در دیدار با کارکنان دفتر بیروت شبکه پرس تی‌وی در لبنان به بیان این اظهارات پرداختند.
آنها از آمدن به جلوی دوربین خودداری کرده ولی گفتند آنها گمان می‌کنند مقامات ترکیه به نوعی در مرگ فرزندشان مسئول هستند.

سکوت سازمان گزارشگران بدون مرز، خانه آزادی و دیده بان حقوق بشر

سکوت سازمان گزارشگران بدون مرز، خانه آزادی، دیده بان حقوق بشر و نهاد های مدافع حقوق روزنامه نگاران و حقوق بشر در قبال مرگ مشکوک یه خبرنگار سکوت اختیار کرده و به جز یک اطلاعیه از پیگیری معمول خودداری کرده اند.
حوادثی از این دست، تناقض ها در رفتار سازمان ها و نهاد های مدافع آزادی قلم و بیان را بیشتر آشکار می کند.
به گزارش نهاد های مسئول، ترکیه با بیش از 100 روزنامه نگار و فعال رسانه ای در زندان، بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان است و نام "رجب طیب اردوغان" به عنوان درنده روزنامه نگاران و سرکوبگر آزادی مطبوعات در سایت های سازمان های حقوق بشر و مئدافع آزادی بیان درج شده است.