قبله گاه یا قتلگاه / ترکیه ناامن ترین کشور برای روزنامه نگاران

آناخبر: ترکیه به عنوان قبله گاه تجزیه طلبان پانترکیست به قتلگاه و زندان روزنامه نگاران و منتقدین تبدیل شده است.

قتل فجیع جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در کشور ترکیه بر ناامن بودن این کشور برای فعالیت های روزنامه نگاران منتقد مهر تائید زد.
ژست های اخیر سیاسی دولت ترکیه در قبال سلاخی روزنامه نگار عربستانی هرگز نمی تواند چهره ای این کشور سرکوبگر را در نزد سازمان های مدافع حقوق رسانه ها و روزنامه نگاران تغییر دهد زیرا این کشور به دلیل مشکلات در روابط خود با عربستان تلاش می کندبا جنجال خبری از طریق رسانه هایی که بیشتر سهام آنها توسط حزب حاکم آک پارتی خریداری شده است افکار عمومی داخلی و خارجی را فریب داده و خود را مدافع حقوق روزنامه نگاران نشان دهد.
سازمان های گزارشگران بدون مرز، کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران ، انجمن پن یا قلم ، انجمن دفاع از روزنامه نگاران در اروپا و فدراسیون جهانی روزنامه نگاران معتقدند بسیاری از روزنامه نگاران و خبرنگاران شبکه های خبری در ترکیه از بیم سرکوب و شکنجه یا از دست از کار کشیده اند یا دچار خود سانسوری شده اند و تلاش اردوغان در جریان قتل جمال خاشقجی، خیمه شب بازی بیش نیست.
از مهر 93 نیز دستگاه اطلاعاتی ترکیه تحقیق درباره مرگ مشکوک خبرنگار پرس تی وی را که پس از بازگشت از ماموریت خبری در مناطق حائل مرزی ترکیه - سوریه با تصادف ساختگی به قتل رسید را ممنوع کرده است. این خبرنگار زن فیلم ها و گزارش هایی از نقش ترکیه در حمایت از داعش را تهیه کرده بود.
دولت اردوغان علاوه بر رسانه های داخلی، روزنامه نگاران و خبرنگاران رسانه های خارجی و نیز پناهجویان منتقد را نیز مورد تهدید، آزار و اذیت، حذف فیزیکی و اخراج غیرقانونی قرار می دهد. نمونه ای از آن "سرنا شیم" و "مایا ناصر" خبرنگاران پرس تی هستند که کشته شده اند و اجازه تحقیق درباره مرگ آنان داده نمی شود.
این خبرنگار در آخرین گزارش خود فاش کرده بود که دیده است نیروهای امنیتی ترکیه، اعضا گروه های تکفیری و داعش را به همراه تسلیحات نظامی در ماشین های برنامه غذایی سازمان ملل به سوریه اعزام می کنند.
این اولین بار نیست که یک خبرنگار پرس‌ تی‌وی به‌طور مشکوک کشته می‌شود. سال 2012 نیز "مایا ناصر" دیگر خبرنگار پرس‌ تی‌وی در همان منطقه و در یک حادثه مشکوک از سوی یک تک‌ تیرانداز هدف گلوله قرار گرفت و جان باخت. همین تجربه تاریخی است که باعث شده تا اکنون افکار عمومی در انتظار پاسخگویی ترکیه در قبال مرگ خبرنگاران منتقد و افشاگر باشد.
گزارشگران بدون مرز، نیز می گوید ترکیه با ۱۵۱ روزنامه‌نگار زندانی، بزرگترین زندان روزنامه نگاران و سرکوبگر آزادی قلم و بیان است و روزنامه نگاری مستقل در این کشور جرم تلقی می شود.
دولت اردوغان روند سرکوب رسانه ها، تعطیلی نشریات و فیلترینگ شبکه های اجتماعی فیس بوک و تویتتر را دنبال می کند.
این سازمان در تازه ترین آمار خود از توقف فعالیت ۱۴۹ روزنامه و فرستنده رادیویی و تلویزیونی و باطل شدن کارت خبرنگاری ۷۷۵ در ترکیه خبر داده است.
نهادهای حقوق بشری و سازمان های مدافع آزادی قلم و بیان می گویند؛ سرکوب رسانه ها هر چند از سوی میت ادامه دارد اما این ماموریت از سوی اردوغان به پلیس ضد ترور سپرده شده چرا که اعتماد وی به دستگاه اطلاعاتی پس از کودتا و دستگیری برخی از کارکنان و مدیران کاهش یافته و دست پلیس ویژه اردوغان در پرونده سازی، دستگیری و شکنجه روزنامه نگاران و منتقدین کاملا باز گذاشته شده است.
این نهادها به اسنادی دست یافته اند که دادستان ها برگه های خالی احکام دستگیری و بازداشت موقت حتی چند ماهه را امضا و در اختیار پلیس اردوغان گذاشته اند تا صدای هر مخالفی را بدون طی مراحل قضایی و تشکیل پرونده خفه کنند.
آنان می گویند اردوغان چندین نفر از روزنامه نگاران هوادار خود را به واسطه پلیس ضد ترور را به قصد رصد فعالیت های سایر روزنامه نگاران و خبرنگاران مستقل و منتقد سازماندهی کرده و شماره تلفن هایی در اختیار آنان گذاشته تا سایر همکاران خود را مورد تهدید قرار دهند.مخاطب این شماره های ویژه شماره تماس گیرنده را نمی بیند.
قانون شکنی و ایجاد ارعاب و ترس در بین رسانه های ترکیه تا حدی جلو رفته که پلیس ضد ترور اردوغان با هماهنگی شعبات ویژه دادستانی در شهرها احکام سفیر امضا دستگیری روزنامه نگاران منتقد را در اختیار روزنامه نگاران حامی اردوغان قرار داده تا در هر لحظه که اراده کنند با هماهنگی اولین پلیس دم دست منتقدین را دستگیر کنند.
گزارشگران بدون مرز مدعی است، روزنامه‌نگاران در بند در ترکیه بارها از این که به وکلای خود دسترسی ندارند و موارد اتهام به آنان تفهیم نشده، به مراجع گوناگون شکایت برده‌اند.بر پایه این گزارش، کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران در گزارشی با اشاره به رکورد مجدد جهان در زمینه آمار روزنامه‌نگاران بازداشت شده، اعلام کرد ترکیه، چین و مصر در راس کشورهایی هستند که خبرنگاران را بازداشت می‌کنند. هم‌چنین بحرین نیز جزو ۱۰ کشور اول جهان از نظر تعداد روزنامه‌نگاران بازداشتی در سال ۲۰۱۷ است و ترکیه هم‌چنان عنوان رکورددار بزرگ ترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان را حفظ کرده است.
جویل سیمون، مدیر اجرایی این کمیته گفت: خجالت آور است که تعداد خبرنگاران بازداشت شده در جهان برای دومین سال پیاپی رکورد بزند و کشورهایی همچون ترکیه که روزنامه‌نگاران را به خاطر انتشار حقایق بازداشت می‌کنند، در واقع قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند و باید مورد محاکمه قرار گیرند.

نویسنده : علی کریم پور