اسناد ویکی لیکس: فشار اوبالی به دولت آمریکا و سیا برای حمایت مالی از تلویزیون گوناذ

آناخبر: احمد اوبالی تاکنون در برابر افشاگری سایت ویکی لیکس در مورد ارتباط با سیا و پول های دریافتی از این سازمان اطلاعاتی سکوت اختیار کرده است.مامور سازمان سیا در امور ایران مستقر در سفارت آمریکا در جمهوری آذربایجان - باکو در بند 5 سند شماره BAKU1418_a07  به تاریخ Thursday, November 29, 2007 پنج شنبه، ۸ آذر ۱۳۸۶ ساعت 10 و 9  دقیقه به دفتر مرکزی این سازمان نوشته است:

 

 

(احمد اوبالی و صبری تبریزی تلاش می کنند تا آمریکا را وادار سازند به محتویات برنامه های رادیو تلویزیونی دولتی و بخش آذری (Azeri-language USG broadcasting) توجه بیشتری کنند.

اوبالی با اشاره به برنامه های محتوایی دو شبکه دولتی آمریکا (صدای آمریکا و رادیو فردا) به مامور سازمان سیا گفته است: برنامه های این دو شبکه مهم و کلیدی هستند و می توانند به راحتی بر پژواک (انعکاس) صدای مخالفان تاثیر گذارد.

اوبالی مدعی است: انتقادهایی به برنامه های بخش فارسی صدای آمریکا (وابسته به دولت این کشور USG) در خصوص مسائل قومی وارد است. اخیرا در برنامه زنده صدای آمریکا از میهمان کرد زبانی دعوت شده بود که از نقشه ای صحبت می کرد که در آن شهرهای شمال غربی ایران به عنوان کردستان نام برده شده است.

به گفته اوبالی؛ این برنامه افراد زیادی از بیننده هایی که آذری زبان هستند را ناراحت کرده است.

اوبالی از ایالات متحده آمریکا درخواست کرده است تا از پخش چنین برنامه هایی خودداری شود.

صبری تبریزی و احمد اوبالی به دولت آمریکا فشار وارد می کنند تا از تلویزیون گوناذ حمایت مالی انجام دهد. پایان گزارش بند 5.)

بند 5 اسناد ویکی لیکس تنها گوشه ای از 97 بندی است که به همکاری احمد اوبالی مدیر تلویزیون گوناذ با دولت آمریکا و سازمان سیا اشاره می کند.

اسناد نشان می دهد اوبالی حتی یک دلار از جیب خود برای منافع ادعایی اش خرج نکرده است.

وی هزینه های راه اندازی تلویزیون و تشکیلات خانوادگی گاماج را هم با گدایی از سرویس های اطلاعاتی و به ویژه وهابی های عربستان تامین کرده است.

این عنصر طماع و منفعت طلب حتی فاکتور تاکسی که برای ملاقات با فعالان قومی و تجزیه طلب های پان ترکیست در آمریکا، ترکیه و جمهوری آذربایجان از آن استفاده کرده را به رابط سیا داده است.

سندها گویای این است که وی با سلطنت طلبان، گروهک های تروریستی کرد و منافقین دیدار و همکاری های متقابلی دارد.

دستگاه های اطلاعاتی معمولا در ملاقات با عوامل، سخنان آن ها را ضبط کرده یا عینا نقل می کنند. اوبالی بارها در دیدار با ماموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا از واژه آذری به جای ترک استفاده کرده ولی در جلوی دوربین گوناذ با رفتاری منافقانه افرادی که خود را آذری می نامند با الفاظ تندی خطاب می کند.

 

منبع:  https://wikileaks.org/plusd/cables/07BAKU1418_a.html