سوءاستفاده جریانات پان‌ترکیست از مسئله اویغور چین/ واقعیت اصلی چیست؟

اختصاصی آناخبر: دولت چین به علت فعالیت حزب تروریستی ترکستانی و تعلیم افراطی‌گری همانند داعش، تصمیم گرفته است بچه‌ها رو از خانواده‌های منطقه اویغور جدا کرده و در مدارس شبانه‌روزی تعلیم دهد.

به گزارش آناخبر، ارگان‌های خبری گروهک‌های پان‌ترکیست تجزیه‌طلب از جمله گوناذ، گاموح، دیرنیش و ... خبر مشترک با عنوان «جداسازی کودکان اویغور از خانواده‌هایشان» منتشر کردند.

به همین خاطر آناخبر برای تنویر افکار عمومی بر خود لازم دانست تا به صورت بی‌طرفانه ریشه این مسئله را پیگیری کرده و نتایج آن را برای مخاطبان خود ارائه دهد تا گروهک‌های پان‌ترکیست تجزیه‌طلب نتوانند به اسم ترک گرایی با احساسات پاک مردم آذربایجان بازی کنند.

استان خودمختار سینگ کیانگ در چین اقلیتی مسلمان به نام اویغور دارد. دولت چین تصمیم گرفته است بچه‌ها رو از خانواده‌های این منطقه جدا کرده و در مدارس شبانه‌روزی تعلیم دهد.

علت این اقدام دولت چین فعالیت زیاد حزب تروریستی ترکستانی و تعلیم افراطی‌گری همانند داعش است. حزب ترکستانی در سوریه جنایات زیادی انجام داد.

فعالیت حزب ترکستانی در منطقه اویغور آن‌قدر گسترده شده است که حتی به نقاط مختلف جهان تروریست هم صادر می‌کنند.

منطقه اویغور نشین خودمختار سینگ کیانگ همیشه با چینی‌ها درگیری داشته و حوادث زیادی در این منطقه رخ داده است، خونین‌ترین حادثه مربوط به سال ۲۰۰۹ می‌شود که منجر به کشته شدن ۲۰۰ نفر شد.

در سال ۲۰۱۴ افراط گرایان اویغور در حمله‌ای با چاقو در یک ایستگاه قطار در چین ۳۳ نفر از مردم را کشتند. همچنین سپتامبر سال 2016 میلادی نیز این تروریست ها اقدام به بمب‌گذاری در محل سفارت چین در کشور قرقیزستان کرده‌اند.

مقام‌های چین می‌گویند که این کشور نیز همچون کشورهای غربی یک قربانی تروریسم است و عناصر شبه‌نظامی اویغور نه به انگیزه نارضایتی‌های داخلی بلکه تحت تاثیر ایدئولوژی افراطی جهانی حملاتشان را انجام می‌دهند. 

در سه سال آخر جنگ سوریه بیش از ۳۰۰۰ تروریست حزب اسلام‌گرای ترکستانی TIP به همراه خانواده با طی مسیر ۲۰هزار کیلومتری از طریق خاک ترکیه وارد سوریه شده‌اند.

شباهت‌های زیادی بین این منطقه و چچن روسیه از نظر افراط‌گرایی وجود دارد.

البته آناخبر کاری به درست یا غلط بودن این اقدام چین ندارد اما باید علت این تصمیم به صورت دقیق بررسی شود. اما نکته جالب اینجا است که رسانه استعمار پیر (بی بی سی) نگران جدایی کودکان مسلمان اویغور از خانواده‌هایشان شده است ولی در مقابل کشتار کودکان یمن توسط آل سعود در سکوت به سر می‌برد.


 
لازم به ذکر است که مطالعه مقاله زیر در مورد پیدایش جنبش اویغور و نقش سازمان سیا در تقویت گروه‌های افراطی و جنبش‌های تروریستی خالی از لطف نیست:

http://www.globaltimes.cn/content/1135360.shtml

خلاصه کلام این است که آمریکا برای ضربه زدن به کشورها از طریق سازمان سیا به دنبال تقویت گروه‌های افراطی اسلامگرا است.
نمونه‌اش طالبان در افغانستان!
القاعده
داعش
حزب اسلام‌گرای ترکستانی
الشباب
بوکوحرام
و...

این روش جنگ نیابتی جدید آمریکا است که پیش‌تر هیلاری کلینتون به آن اشاره کرده بود.

ولی از نظر آناخبر تصمیم دولت چین درست نیست، چون افراطی‌گری با جدایی فرزندان از والدین از بین نمی‌رود بلکه بیشتر هم خواهد شد. ریشه این افراطی‌گری (دلارهای سعودی آمریکایی) را باید خشک کرد وگرنه این بچه‌ها وقتی بزرگ بشوند با عقده‌های بیشتری وارد جامعه خواهند شد.