بسته جدید تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه در راه است

آناخبر: آمریکا قصد دارد تحریم‌هایی جدید علیه ترکیه را به دنبال قرارداد خرید سامانه پدافند هوایی «اس- ۴۰۰» روسیه، که دومین محموله آن روز شنبه تحویل داده شد، اعمال کند.

 

به گزارش تسنیم، منابع مطلع به خبرگزاری «بلومبرگ» اعلام کردند، دولت آمریکا بسته تحریمی علیه ترکیه به دلیل خرید سامانه پدافند هوایی اس- 400 روسیه اعمال کند.

این منابع در عین حال اعلام کردند، هدف آمریکا این است که تحریم‌ها علیه ترکیه را اواخر هفته آینده اعلام کند ولی تا سالگرد کودتای نافرجام 15 جولای 2016 (24 تیر 1395) در ترکیه صبر می‌کند تا به گمانه‌زنی‌ها درباره حمایت ایالات متحده از این «طغیان» دامن زده نشود.

این منابع با اعلام این‌که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا فعلا تصمیم گرفته مجموعه‌ای از تحریم‌ها را علیه ترکیه اعمال کند، تصریح کردند، سه مجموعه از اقدامات تنبیهی، که تحت قانون «مقابله با دشمنان ایالات متحده از طریق تحریم» می‌تواند آسیب‌های جدی به ترکیه وارد، از سوی تیم ترامپ انتخاب شده‌اند. این منابع البته نگفتند که کدام بسته برای اعمال علیه ترکیه انتخاب شده است.

این طرح به موافقت دونالد ترامپ نیاز دارد.

همین منابع تصریح کردند، بسته تحریمی مذکور چند روز بعد از رایزنی‌ها میان مسئولانی در وزارت خارجه، وزارت دفاع و شورای امنیت ملی طراحی شده است و آنها در انتظار امضای ترامپ و مشاوران ارشدش هستند.

بلومبرگ پیشتر در گزارشی، درباره تحریم‌های احتمالی دولت آمریکا علیه ترکیه به دلیل خرید پدافند موشکی روسیه خبر داده بود.

طبق گزارش این خبرگزاری آمریکایی، واشنگتن در نظر ندارد ترکیه را فقط از برنامه تولید جنگنده‌های «اف- 35» کنار بگذارد بلکه مصمم است بر اساس قانون آمریکایی، 12 نوع تحریم را علیه ترکیه اعمال کند.

براساس این گزارش، تحریم‌های آمریکا شامل منع معامله خرید و فروش املاک و مستغلات، محدودیت در سرمایه‌گذاری ترکیه در اوراق قرضه آمریکا، محدودیت برای شرکت‌های ترکیه‌ای برای ورود به بخش مالی آمریکا خواهد شد.

همچنین دولت ترامپ در نظر دارد از نهادهای مالی بین‌المللی مانند صندوق جهانی پول بخواهد از ارائه وام‌هایی به موسسات ترکیه، که تحریم می‌‌شوند، خودداری کنند. ترامپ به بانک‌های آمریکایی نیز اجازه نخواهد داد که به شرکت‌های و بانک‌های ترکیه ای که ارزش سرمایه آنها بالغ بر 10 میلیون دلار است، وام بدهند.

بلومبرگ در ادامه افزود، احتمال می‌رود شمار زیادی از شرکت‌های ترکیه‌ای فعال در بخش صنایع نظامی هدف قرار بگیرند بدین ترتیب، این شرکت‌ها نمی‌توانند قطعات آمریکایی را برای تجهیزات نظامی خریداری کنند که در ترکیه تولید می‌شوند.

برخی از رسانه های ترکیه اعلام کرده‌اند که دیروز٬ تماس تلفنی خلوصی آکار وزیر دفاع این کشور با سرپرست وزارت دفاع آمریکا٬ مانع از آن شده که واشنگتن به این اقدم ترکیه واکنش منفی نشان دهد. اما امروز روزنامه جمهوریت از روزنامه‌های مخالف اردوغان٬ به نقل از بلومبرگ اعلام کرده که آمریکا٬ خود را برای تحریم ترکیه مهیا می‌کند.

وزارت دفاع ترکیه، روز شنبه اعلام کرد، تحویل سامانه برد بلند و دفاع موشکی اس – 400 از امروز از سر گرفته شد. چهارمین هواپیمای روسیه که حامل قطعات اس – 400 است در پایگاه «اکینجی» در حومه آنکارا به زمین نشست.

ترکیه در سال 2017 قرارداد خرید اس -400 روسیه را با مسکو امضاء کرد. این در حالی است که مقامات آمریکایی از ترکیه خواسته بودند که به دلیل عدم تطابق اس – 400 با سیستم‌های ناتو و در معرض خطر قرار گرفتن جنگنده‌های اف-35 در برابر تهدیدات روسیه، سامانه پاتریوت آمریکایی را خریداری کند.

ترکیه در مقابل، تأکید می‌کرد که اس – 400 با سیستم‌های ناتو ادغام نمی‌شود و تهدیدی برای این نهاد نظامی به شمار نمی‌رود. آنکارا همچنین بر تشکیل کمیسیونی به‌منظور شفاف‌سازی هر نوع مشکل فنی تأکید داشت اما آمریکا تاکنون به این پیشنهاد پاسخ نداده است.