درخواست سناتورهای آمریکایی از ترامپ برای تحریم ترکیه

آناخبر: تعدادی از سناتورهای آمریکایی از رئیس جمهور این کشور خواستند تا تحریم‌هایی را علیه ترکیه به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس۴۰۰ اعمال کند.

 


به گزارش تسنیم به نقل از اسپوتنیک، گروهی از سناتورهای آمریکا روز جمعه از دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور خواستند تا تحریم های علیه ترکیه در ارتباط با خرید سامانه موشکی روسی اس - 400 اعمال کند و فروش جنگنده نسل پنجم اف - 35 به آنکارا را متوقف کند.

در پیام این سناتورها آمده؛ ما از رئیس جمهور می خواهیم که تحریم ها به طور کامل براساس قانون اعمال کند. همچنین عرضه جنگنده های اف - 35 را تا زمان نامشخص متوقف کند و از وزارت دفاع می خواهیم حضور ترکیه در برنامه اف - 35 را متوقف کند.

سناتورهای آمریکایی، خرید سامانه روسی اس- 400 توسط ترکیه را پیامی هشدار دهنده به نزدیکی پوتین روسیه و تهدیدی برای برنامه اف - 35 خواندند.

همچنین اشاره کردند که ترکیه یک شریک مهم در ناتو محسوب می شود و ما امیدواریم روابط استراتژیک آمریکا و ترکیه به سردی کشیده نشود. اما تا زمانی که اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به فکر دوستی شخصی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه باشد و نه به فکر منافع اقتصادی ترکیه و امنیت ناتو، همکار ما غیر ممکن خواهد بود.

روز جمعه، وزارت دفاع ترکیه از تحویل نخستین محموله سامانه روسی اس - 400 خبر داد.دسامبر سال 2017 ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس- 400 از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، 45 درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و 55 درصد آن را روسیه به صورت وام به ترکیه تقبل می‌کند.