خشم اردوغان از اقدامات شهردار جدید استانبول

آناخبر: اردوغان دستور داد امضای امام اوغلو از دفتر یادبود مقبره آتاتورک بیرون آورده شود.

 

به گزارش شبکه تلویزیونی سی.ان.ان ترک٬ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه بعدازظهر دیروز اعلام کرد: انتخابات به پایان رسیده و حالا در حال طی مراحل قانونی و حقوقی هستیم. در این مرحله٬ تصمیم‌گیری با شورای عالی انتخابات است و آنها هستند که تعیین می‌کنند چه کسی شهردار شده است. در حال حاضر بازشماری آرا ادامه دارد. ما ۷۵ درصد از شهرداری‌‌های کشور را در اختیار داریم و این پیام روشن ملت ما به مخالفین ما است.
او در ادامه خطاب به اکرم امام اوغلو نامزد ائتلاف ملت گفت: برخی‌ها هنوز اعتبارنامه خود را دریافت نکرده و قانوناً شهردار نشده‌اند، اما این سو و آن سو به عنوان شهردار سخنرانی می‌کنند. این کار دست نیست. چرا باید ایشان به مقبره آتاتورک برود و در آنجا دفتر یادبود امضا کند؟ او باید اول کار را یاد بگیرد٬ تشریفات را یاد بگیرد٬ اعتبارنامه را دریافت کند٬ سپس دست به چنین کارهایی بزند. وزارت دفاع در این مورد دخالت کرد و آن نوشته ایشان را از دفتر یادبود مقبره درآورد.
اردوغان در ادامه افزود: مجلس استان‌ها نهاد مهمی است و شهردارانی که حزب آنها در مجلس استان از اکثریت آرا برخوردار نیستند٬ نمی‌توانند به میل خود٬ کمیسیون‌ها را تعیین کنند و باید تابع مجلس استان باشند.
گفتنی است اکثریت مجلس استانی استانبول در دست حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی است و پیش‌بینی می‌شود این موضوع منجر به تنش‌های سیاسی و اجرایی در شهرداری استانبول شود.
بازشماری آرای باطله در استانبول همچنان ادامه دارد و تا این لحظه ۱۳ هزار رای به آرای بن علی یلدرم افزوده شده است.