وزیراقتصاد دولت باکو: باید از ظرفیت همکاری با ایران استفاده کنیم

آناخبر: وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت: ظرفیتهای زیادی برای توسعه روابط و همکاریهای اقتصادی جمهوری آذربایجان و ایران وجود دارد و باید از این ظرفیت ها بصورت مشترک استفاده کنیم.

مصطفی اف وزیراقتصاد جمهوری آذربایجان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روابط جمهوری آذربایجان و ایران با موفقیت توسعه می یابد و در حال حاضر تعاملات فیمابین در بالاترین سطح در تاریخ روابط دو کشور قرار دارد.
وی به سخنان الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان مبنی بر اینکه به روابط با جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاص قایل است، اشاره کرد و گفت: سیر مثبت در روابط ایران و جمهوری آذربایجان نتیجه عزم و اراده سران دو کشور برای تقویت روابط فیمابین است .
مصطفی اف درباره دیدار با رضارحمانی و هیات همراه خاطر نشان کرد: در این دیدار ظرفیتهای همکاری دو کشور در حوزه های صنعت و تجارت بررسی و کارهای مشترک اجرا شده تا به حال مروری شد.
وی افزود: مراسم کلنگ زنی کارخانه مشترک اتوبوس سازی دو کشور در کوی صنعتی 'حاجی قابول ' در 110 کیلومتری جنوب باکو با حضور وزیرصنعت، معدن و تجارت ایران برگزار می شود.
مصطفی اف خاطر نشان کرد: کارخانه مشترک خودروسازی ایران و جمهوری آذربایجان نیز در کوی صنعتی شهر نفتچالا واقع در 168 کیلومتری جنوب باکو با موفقیت فعالیت می کند و اطمینان داریم تولید مشترک اتوبوس نیز موفقیت آمیز خواهد بود .
وی همچنین با اشاره به طرح مشترک در دست اجرای ساخت کارخانه داروسازی ایران و جمهوری آذربایجان در منطقه 'پیراللهی' حومه باکو گفت: امیدوار هستیم این طرح مشترک مهم در اسرع وقت اجرا شود.
مصطفی اف افزود: در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران همچنین درباره اجرای برخی پروژه های اقتصادی مشترک دیگر تبادل نظر کردیم تا روابط اقتصادی دو کشور پیشرفت قابل توجهی داشته باشد.
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان روابط ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه تجارت را نیز موفقیت آمیز خواند و گفت : در سال گذشته حجم گردش تجاری دو کشور 74 درصد افزایش یافته و در دو ماه سال جاری نیز این شاخص چهار و نیم برابر افزایش پیدا کرده است که البته نتیجه تلاشهای مشترک است.