دوره های مهارت افزایی زبان فارسی برای اساتید ترکیه در تبریز برگزار شد

آناخبر: مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه تبریز گفت: دوره مهارت افزایی زبان و ادبیات فارسی برای استادان و دانشجویان منتخب دانشگاه های ترکیه به مدت پنج روز به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد.

 

به گزارش ایرنا، سعید شجاعی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دوره مهارت افزایی زبان و ادبیات فارسی با حضور ۲۴ نفر از استادان و دانشجویان منتخب دانشگاه های آتاتورک، ارزروم و دانشگاه قاضی آنکارا برگزار شد.
به گفته وی در این دوره شرکت کنندگان با مشترکات فرهنگی و ادبی ایران و ترکیه، شعر فارسی، ادبیات عرفانی، فرهنگ عامه و زبان فارسی آشنا شدند.
مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه تبریز در ادامه مهارت افزایی زبان فارسی، آشنایی با تاریخ زبان فارسی، نگارش و دستور، آشنایی با شخصیت ها و آثار اسلامی، ادبیات معاصر و زبان معاصر را از جمله اهداف برگزاری دوره عنوان کرد و افزود: در گذشته نیز چندین دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی با حضور دانشجویان و استادان از جمله دانشگاه های ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد.
به گفته وی دوره مهارت افزایی زبان و ادبیات فارسی با همکاری کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ارزروم و گروه ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و زبان های خارجی و نیز معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز توسط مدیریت همکاری های علمی و بین المللی برگزار شد.
شجاعی اضافه کرد: دانشگاه تبریز هم اکنون با بیش از ۴۵ دانشگاه مختلف کشور ترکیه تفاهم نامه همکاری علمی، آموزشی و پژوهش دارد که از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه آتاتورک، فنی ارزروم، ماردین آتوکلو، آغری ابراهیم چیمن، فنی استانبول، آنکارا، جلال بایر، ساکاریا، کافکاس و بیکنت اشاره کرد.
وی تاکید کرد: چندی پیش دانشگاه تبریز همچنین از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان دبیرخانه دایمی گفتگوهای فرهنگی ایران ترکیه نیز انتخاب شده است که فعالیت های متنوعی در زمینه برگزاری نشست‌های تخصصی در حوزه تاریخ، دین، ادبیات و همکاری های مشترک در حوزه های علوم انسانی را در دستور کار خود قرار داده است.
مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه تبریز در خاتمه توسعه همکاری های بین المللی را از جمله راهبردهای کلان این دانشگاه برشمرد و گفت: اکنون دانشگاه تبریز در عرصه بین المللی فعال بوده و با دانشگاه های کشورهای مختلف جهان از جمله فرانسه، ایتالیا، آلمان، ترکیه، اذربایجان، روسیه، قبرس و استرالیا قرارداد و تفاهم نامه همکاری امضاء کرده و در اتحادیه های بزرگ بین المللی از جمله اتحادیه دانشگاه های جهان (IAU)، اتحادیه دانشگاه های بین المللی (IUC) و اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز(KUNIB) و آژانس دانشگاه های فرانسوی زبان، AUF حضوری فعال دارد.
رییس دانشگاه تبریز نیز در پایان این دوره، در نشستی صمیمی با استادان و دانشجویان دانشگاه های ترکیه شرکت کننده در این دوره، با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این دوره آموزشی خواهان افزایش همکاری های علمی و فرهنگی ۲ طرف برای شناخت هرچه بیشتر فعالیت های دانشگاهی شد.
دکتر میر رضا مجیدی همچنین از افزایش همکاری های علمی و فرهنگی با کشور دوست و برادر ترکیه استقبال کرد و یادآور شد: با گذشت ۴۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی، کشور ایران در حال حاضر به عنوان کشوری قدرتمند و در عین حال برادر برای کشور های منطقه و به ویژه همسایه خود ترکیه است.
رییس دانشگاه تبریز راه اندازی مرکز آموزش زبان فارسی در آینده نزدیک در دانشگاه تبریز را که اقدامات اولیه و اخذ موافقت کلی آن در وزارت علوم، توسط مدیریت همکاری های علمی بین المللی این دانشگاه را گامی برای گسترش زبان فارسی به علاقمندان و دانشجویان در کشور ترکیه و سایر کشورهای همجوار غربی و شمال غربی ایران بیان کرد که می تواند نیازهای آنها را به خوبی پوشش دهد.
به گزارش ایرنا حضور در دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز و نشست هم اندیشی با استادان این دانشکده، بازدید از موزه های و مراکز تحقیقاتی دانشگاه و بازدید از موزه ها و مکان های تاریخی و تفریحی شهر تبریز از دیگر برنامه های این دوره های آموزشی برای اساتید و دانشجویان ترکیه ای بود.
دانشگاه تبریز در سال ۱۳۲۶ شمسی با تاسیس ۲ دانشکده ادبیات و پزشکی فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی و بیش از ۲۴ هزار نفر دانشجو پس از دانشگاه تهران قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه ایران است.